Hlavní navigace

Premium SMS služby na sjednocených číslech v komerčním provozu

Sjednocená čísla umožňují zákazníkům všech mobilních operátorů jednoduchý přístup k SMS službám s přidanou hodnotou. Cena objednávané služby je snadno rozpoznatelná přímo z čísla, na které se zasílá SMS.

Sdílet

Sjednocená SMS čísla nyní mobilní operátoři nabízejí všem zájemcům z řad firem a institucí. Po čtyřměsíčním zkušebním provozu, na němž se podílely společnosti ATS Praha s.r.o. a NetKit s.r.o., se tak otevírá široký prostor pro další partnery – nezávislé provozovatele mobilních služeb s přidanou hodnotou.

Sjednocené číslování SMS služeb výrazně zefektivňuje možnost komunikace těchto služeb koncovým uživatelům. Ti tak mohou přistupovat ke službám na jednotném čísle a za stejnou cenu bez ohledu na to, kterého mobilního operátora používají. V praxi to vypadá následovně: Zákazník si vybere službu, kterou si přeje objednat, a odešle SMS zprávu s objednávkou služby na příslušné číslo partnera. Mobilní operátor zajistí doručení zprávy k partnerovi, připojenému do SMS center všech mobilních operátorů, a výběr platby za službu. Partner požadavek zpracuje a odešle zákazníkovi prostřednictvím SMS požadovanou službu či informaci.

SMS služby jsou zákazníkům poskytovány na sedmimístných číslech ve tvaru 90ABCXY. Volitelné trojčíslí (ABC) identifikuje partnera, poslední volitelné dvojčíslí (XY) vyjadřuje cenu služby včetně DPH. Ceny služeb se liší podle typu služby a pohybují se v rozmezí od 3 až do 50 Kč včetně DPH. (Odesláním SMS zprávy na číslo 9009915 si například zákazník objedná službu za cenu 15 Kč včetně DPH u partnera s identifikačním číslem 90099.)

Přidělování SMS čísel pro partnery koordinuje odborná komise Asociace provozovatelů mobilních sítí. Úkolem komise je také doporučovat technické i etické standardy poskytování SMS služeb na sjednocených číslech.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).