Hlavní navigace

Premiér diskutoval s bankéři

Předseda vlády Mirek Topolánek a ekonomičtí ministři diskutovali o světové finanční krizi s představiteli a se všemi členy České bankovní asociace (ČBA).

Sdílet

Cílem vlády je minimalizovat dopady světové finanční krize na české občany a českou ekonomiku. Proto cítím jako předseda vlády potřebu projednat s představiteli klíčových ekonomických odvětví, mezi něž bankovnictví rozhodně patří, analýzu situace, výhled na příští období a potřebné kroky, řekl premiér Mirek Topolánek.

V rámci Evropské unie je nyní navíc diskutováno jak přistoupit k regulaci a dohledu nad finančními institucemi. Možné změny se dotknou všech členských států, dodal. Mezi státy unie existují poměrně rozdílné názory na některé kroky zaměřené na řešení problémů, projevujících se v jednotlivých státech.

Shodou okolností proběhlo v pátek 7. listopadu v Bruselu jak jednání předsedů vlád zemí EU, tak i zasedání představenstva Evropské bankovní federace. Ta se věnovala právě otázkám dohledu a regulace před jednáním G20 summitu o budoucnosti mezinárodní finanční architektury.

Česká bankovní asociace potvrdila, že je stoupencem silné, kvalitní a efektivní regulace, jako nezbytné podmínky pro fungování stabilního finančního trhu, což ovšem neznamená nutnost zavádět ji ve větším měřítku. Domácí bankovní sektor je stabilní a nejsou žádné signály, že by docházelo ke zhoršení jeho stability. a že by banky neměly dostatečnou bilanční likviditu. Navíc Česká národní banka zahájila dodávací repo operace, u nichž jsou kolaterálem státní dluhopisy České republiky, a to po dobu, která bude nutná – nejméně však do konce prvního pololetí 2009. ČNB je připravena i k dalším opatřením pro podporu trhu.

Na dnešním jednání panoval konsensus, že opatření pro předcházení případného přenosu krize do české ekonomiky jsou účelná. Analýzy příčin a průběhu krize, projevující se v USA a některých zemích EU nicméně ukazují, že ve stále rostoucí české ekonomice není i přes výrazné zpomalení růstu, vhodné hledat riskantní resp. unáhlená řešení, upozornil prezident ČBA Jiří Kunert.

V této souvislosti zmínil vládní návrh novely zákona o bankách, kterým se má zvýšit horní hranice náhrady, vyplácené v případě úpadku banky nestátním Fondem pojištění vkladů. Česká bankovní asociace plně podpořila návrh vlády, aby tato dílčí novela zákona o bankách byla v Poslanecké sněmovně Parlamentu projednána a schválena v prvním čtení.

České banky jsou zdravé a zvýšení limitu pojištění vkladů je spíše psychologickým opatřením ve vztahu ke klientům. Nejde tedy o řešení reálného problému – je však účelné provést tyto změny v evropském kontextu. Můžeme jen litovat, že postup některých členských zemí vůči garančním systémům a státním zárukám způsobuje narušení rovného konkurenčního prostředí, dodal Jiří Kunert.

Účastníci jednání diskutovali možné důsledky světové finanční krize na financování české podnikatelské sféry. Představitelé bank zdůraznili, že dosavadní obezřetný přístup k úvěrování prokázal možnost na jedné straně plně zachovat stabilitu bank a na druhé financovat podnikatelskou sféru. Objem úvěrů v letošním roce výrazně vzrostl. Jako jedna z možných forem aktivizace financování malých a středních podniků, s velmi rychlým účinkem, byla zmíněna cesta využívání vládou dotovaných fondů, určených na krytí rizika a podporu úvěrů pro tuto sféru. Premiér i bankéři zdůraznili nezbytnost zachování tržních principů, stejně tak vyzdvihli i nutnost využívání zdrojů v rámci Evropské unie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).