Hlavní navigace

Pozastavení makléřských zkoušek od konce dubna

Vzhledem k nové legislativě upravující kapitálový trh je nutné revidovat soubor otázek pro makléřské zkoušky. Komise pro cenné papíry tak musí dnem účinnosti zákonů od 1. května 2004 pozastavit makléřské zkoušky na dobu zhruba 4 měsíců. Tuto dobu Využije Výbor pro makléřské zkoušky k úpravě souboru otázek a rovněž i ke zvýšení kvality makléřských zkoušek.

Sdílet

Přijetí nových zákonů, které ovlivňují kapitálový trh, zákon o kolektivním investování a zákon o dluhopisech nabudou účinnosti k 1. květnu, zákon o kapitálovém trhu a změnový zákon s největší pravděpodobností v obdobném termínu, si vyžádá úpravy obsahu makléřských zkoušek, které pořádá Komise pro cenné papíry. Výbor pro makléřské zkoušky, poradní orgán Komise, čeká z důvodů zásadních změn legislativy náročný úkol revize celého souboru otázek, které jsou náplní těchto zkoušek. Vzhledem k rozsahu prací na revizi otázek počítá komise s pozastavením zkoušek do konce srpna na dobu, která je nezbytně nutná pro aktualizaci otázek všech kategorií makléřských zkoušek. Obnovení zkoušek bude subjektům trhu oznámeno 5 týdnů před prvním termínem konání zkoušky dle zrevidovaných otázek.

Komise pro cenné papíry vypsala v březnu letošního roku zkušební termíny až do konce června vzhledem ke skutečnosti, že dosud nebyl zcela jednoznačný termín nabytí účinnosti nové legislativy. Dnes je však zřejmé, že zákony nabudou účinnosti k prvnímu květnu, a tak bude nutné termíny vypsané do konce června zrušit. Poplatky jež byly zájemci o zkoušky již uhrazeny, jim budou co nejdříve navráceny. Všichni přihlášení na zrušené termíny budou vyrozuměni.

Zákon o podnikání na kapitálovém trhu připouští prominutí makléřské zkoušky v případě, že příslušná osoba složila obdobnou zkoušku pořádanou samosprávnou organizací. V současnosti však zatím neexistuje samosprávná organizace, která by obdobné zkoušky zajišťovala.

Monika Paclíková
tisková mluvčí

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).