Hlavní navigace

Počínající letní letargie na akciovém trhu

Bezvětří na trhu, tak lze charakterizovat pokračující stagnaci na českém kapitálovém trhu. Chybí jakékoliv impulzy, které by vytrhly investory z letargie. Tato situace je pro letní měsíce obvyklá, ale letos přišla přeci jen o trochu dříve. Z českých titulů se o trochu rozruchu postaral pouze Mittal Steel Ostrava a Unipetrol, v obou případech to byl rozruch spíše negativní.

Sdílet

Akcie Mittal Steel Ostrava se staly hitem minulého pátku, kdy kurz vzrostl o téměř 10% jen během jednoho dne v souvislosti s článkem v Hospodářských novinách, kde byl Mittal Steel Ostrava zařazen na třetí příčku mezi nejlepší české podniky dle ziskovosti. Publikovaný zisk byl nad očekávání vysoký, nicméně nejedná se ještě o oficiální čísla.

V průběhu týdne akcie této ostravské společnosti posilovaly až k 4 950 Kč. Následná informace o pokutě, kterou nakonec Mittal Steel Ostrava pravděpodobně bude muset zaplatit, byla vyhodnocena velmi negativně a strhla akcie zpět k 4 500 Kč. Vezmeme-li v potaz, že částka 2,7 mld. Kč znamená v přepočtu na jednu akcii ztrátu 218 Kč, pak korekce o 450 Kč byla velmi silná a promítlo se do ní i vybírání zisků po tak prudkém růstu.

Mittal Steel Ostrava musí pokutu zaplatit za nadhodnocování ceny koksu, který prodávala dceřiná společnost Mittal Steelu konkurenčním vítkovickým ocelárnám.

Závěr týdne už byl opět pro titul pozitivní a týden Mittal Steel Ostrava uzavřel růstem na 4 770 Kč.

Podobný vývoj mělo v průběhu týdne obchodování s Unipetrolem, který ve čtvrtek posílil až k letošním maximům na úrovni 295 Kč. Následná korekce, která nebyla způsobena konkrétní zprávou, ale silným zahraničním prodejcem, strhla akcie zpět k 280 Kč. Týden titul uzavřel na 284,70 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).