Hlavní navigace

Počet úrazů na městských chodnících v roce 2010 výrazně vzrostl

[Tisková zpráva] Pojištění odpovědnosti měst a obcí, ze kterého je možné hradit také úrazy na chodnících je stále populárnější. Je jednou z důležitých součástí smluv na pojištění majetku, které si města a obce u pojišťoven sjednávají.

Sdílet

„Se změnou legislativy se znatelně zvýšil zájem o pojištění odpovědnosti ze strany měst a obcí. A to zejména na počátku roku 2009. Celkem se u Kooperativy takto pojistilo přes 600 měst a obcí“, říká Radek Starosta, vedoucí Odboru pojištění podnikatelů.  

S tím souvisí i zvýšený počet úrazů, které z tohoto pojištění Kooperativa odškodnila. „V loňském roce jsme zaznamenali výrazný nárůst úrazů, které jsme řešili z pojištění odpovědnosti měst a obcí. Celkem jsme registrovali 2285 událostí. Celková výše pojistného plnění se vyšplhala na částku 24,5 milionu Kč. V roce 2009 to bylo jen 767 úrazů za 9,5 milionů Kč“, říká Miroslav Novák, ředitel Centra likvidace pojistných událostí majetku a odpovědnosti.

Nárůst byl zřetelný zejména v prvních měsících roku 2010. „Jen za leden a únor 2010 nám zástupci měst a obcí nahlásili 5krát více úrazů, než ve stejném období roku 2009. Na vině jsou ale spíše extrémní klimatické podmínky, než změna legislativy“, vysvětluje Miroslav Novák.

Z pojištění odpovědnosti se nehradí jen úrazy vzniklé po pádu na městském chodníku nebo prostranství, ale i úrazy, které způsobí například padající sníh nebo led z městských budov. „Nejčastějšími úrazy, které si lidé způsobí pádem na chodníku, jsou naraženiny, případně zlomeniny horních a dolních končetin. Bohužel jsme zaznamenali i několik vážnějších poranění hlavy, které způsobil těžký sníh padající ze střechy“, doplňuje Novák.

Mírně se v roce 2010 zvýšila i průměrná výše odškodnění, kterou Kooperativa poškozeným vyplácela. V roce 2009 to bylo 12 tisíc Kč, vloni stouplo průměrné odškodné za jeden úraz na 16 tisíc Kč.

Nicméně, ani pojištění odpovědnosti nezbavuje klienty (v tomto případě města a obce) povinností spojených s údržbou spravovaného majetku (vozovek, chodníků, apod.) tak, aby se předešlo případným úrazům. Jestliže tak nečiní, není pojišťovna povinna případné vzniklé škody hradit a město by je muselo uhradit z vlastních prostředků.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).