Hlavní navigace

Platební karty MasterCard oslavují v peněženkách Čechů 20 let

[Tisková zpráva] Zatímco na počátku devadesátých let byly platební karty v ČR téměř neznámé, dnes již Česká republika patří k poměrně vyspělým trhům s vysokou penetrací „plastikových peněz“.

Sdílet

Počet vydaných karet podle Sdružení pro bankovní karty (SBK) v ČR přesáhl 9,9 miliónů. Rozvinutá je i akceptační a technologická síť. Trh platebních karet navíc stále skýtá další příležitosti dynamického rozvoje.

Platební karty dnes považuje většina držitelů v České republice za zcela nezbytnou pomůcku, bez níž by si jen stěží představili svůj každodenní život. Podle průzkumu společnosti MasterCard s názvem MasterIndex celých 71 % respondentů začalo používat svoji platební kartu před více než 5 lety. Rovněž za posledních 5 let si více než 60 % Čechů pořídilo další platební kartu.

První platební karty nesoucí značku MasterCard byly slavnostně Čechům představeny 19. února 1992 Komerční bankou. „Jsem velice rád, že mohu být u 20tiletého výročí uvedení první platební karty MasterCard do ČR. Za tuto éru prošly platební karty velkým vývojem. V současnosti se již nejedná o pouhou plastikovou kartičku, ale o sofistikovaný platební nástroj, který přináší držitelům mnoho benefitů podle jejich individuálních potřeb,“ uvedl Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard Europe pro Českou republiku.

Významné mezníky v oblasti platebních karet v ČR:

•    Ačkoli zahraniční platební karty byly v České republice prostřednictvím cestovní kanceláře Čedok akceptovány od roku 1969, první platební karty (a to navíc s omezeným použitím) zde vydala až Živnobanka v roce 1988. „Ty sloužily k ovládání tuzexových účtů. Umožňovaly výběr tuzexových poukázek na pobočkách SBČS a ČSOB a placení v obchodech TUZEX,“ doplnil Pavel Juřík, který v té době zodpovídal za zavedení platebních v Komerční bance a nyní pracuje jako Global Accounts Director společnosti Global Payments Europe.

•    Česká spořitelna vydala své první bankomatové karty v roce 1989. Platební karty nesoucí značku MasterCard a první moderní bankomaty zapojené do mezinárodní sítě byly poprvé slavnostně zavedeny 19. února 1992 Komerční bankou, ve spolupráci s bankovním kartovým centrem I. S. C. MUZO a. s. (dnes Global Payments Europe s. r. o.).

•    Z bankomatových karet se postupem času staly vyspělé debetní karty. První z nich byly v ČR představeny v roce 1992 společností MasterCard – bankomatové karty Cirrus a platební karty Maestro vydala většina českých bank (KB, ČSOB, Agrobanka, IPB atd.) „V té době se v USA používaly hojně karty kreditní. Právě tento typ karet se objevoval v amerických filmech. Jako pozůstatek těchto filmů se mezi českými klienty uchytilo mylné přesvědčení o tom, že nejrozšířenější platební karty jsou i u nás tzv. „kreditky“. Rozdíl mezi debetní a kreditní kartou vnímali Češi tehdy velmi omezeně. Dnes je skutečných kreditních karet v Česku více jak 2 miliony a podle SBK narostl do minulého roku podíl MasterCard na nich na více jak 80 %,“ vysvětluje Miroslav Lukeš.

•    Pohodlné placení od roku 1993 umožnily elektronické platební terminály, které akceptovaly karty MasterCard a Maestro (později i další druhy karet) a kromě mezinárodních hotelů byly instalovány i na čerpacích stanicích a v supermarketech. Zde se zákazníci mohli poprvé přesvědčit o pohodlí a bezpečí placení pomocí platebních karet

•    V roce 2003 ČSOB a Komerční banka vstoupily jako první tuzemské peněžní ústavy do éry karet s mikroprocesorem (tzv. čipové karty), které jsou mnohem bezpečnější, než dosud používané karty s magnetickým proužkem.

•    Od roku 2007 si mohou držitele platebních karet sami volit vzhled karet. Karty s vlastními obrázky, tzv. karty s individuálním designem, zavedly do ČR jako první Komerční banka a Československá obchodní banka.

•    České banky viděly potenciál v placení kartou na internetu již v polovině 90. let, proto mezi prvními investovaly do projektu bezpečného placení na internetu. Od roku 2008 roste objem placení kartami v České republice na internetu o cca 50 % ročně.

•    Červen 2011 přinesl průlomové uvedení bezkontaktní platební technologie na českém trhu. Jako první tuto technologii v ČR představila společnost MasterCard ve spolupráci se Citibank. Začínají se tedy vydávat první platební karty obsahující bezkontaktní technologii s názvem MasterCard PayPass.

•    Na podzim roku 2011 se na českém trhu objevují kromě standartních platebních karet s bezkontaktní technologií i nálepky s bezkontaktním čipem, kterými může zákazník v obchodě rovněž zaplatit jen přiblížením k platebnímu terminálu. Jedná se o významný posun v designu platebního nástroje jako takového, kterou přináší MasterCard ve spolupráci se Citibank.

„Rok 2012 bude pro karty ve znamení inovací a růstu. Bezkontaktní karty, které MasterCard uvedl na trh jako první pod značkou PayPass™, se budou dále rozšiřovat a významně naroste i počet míst, kde PayPass karty akceptují. Zákazníci bank jistě přivítají i jejich komfortnější podoby samolepek na mobil nebo klíčenek. Část karet se ‘přestěhuje’ do aplikací chytrých mobilních telefonů. MasterCard má osvědčená komerční řešení pro masové nasazení mobilních plateb v okolních zemích a chceme využít naší technologické a marketingové expertízy i na českém trhu. Celkově poroste počet karet, mimo jiné díky zavedení sociálních karet,“ dodává Lukeš.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).