Hlavní navigace

PF - Eastern European Equity hodlá těžit z pokračující býčí nálady na východoevropských akciových trzích

Od začátku roku překonává PF – Eastern European Equity příslušný index a dosaženým zhodnocením se ve srovnání s konkurencí zařadil do prvního percentilu. Rozhovor s Johnem Pollenem, senior portfolio manažerem Pioneer Funds – Eastern European Equity.

Sdílet

V portfoliu jsou silně zastoupeny akcie dvou výkonnostně nejlepších akciových trhů Ruska a Egypta, které za posledních dvanáct měsíců vzrostly o 50% a 160%. Pozoruhodná byla i selekce titulů z trhů střední Evropy – zvláště polských a maďarských. Fond dosáhl od začátku roku k 21. 10. 2005 zhodnocení 45, 72 %. Od svého založení (18. 12. 2000) dosáhl fond zhodnocení 94, 01 %.

Investoři tradičně považují rozvíjející se trhy (emerging markets) za rizikové. Když se zamyslíte nad budoucností, jakým rizikům budou investoři čelit ?

Existují jistá rizika, která by investoři měli mít na paměti. Tím prvním je riziko toho, že by mohla kolabovat likvidita. My se ale domníváme, že pravděpodobnost tohoto rizika je nízká. Pokud by však centrální banky (Evropská centrální banka nebo FED) agresivně zvýšily úrokové sazby, pak by to znamenalo velice špatné výhlídky pro rozvíjející se trhy. Nedomníváme se ovšem, že tento scénář je nyní aktuální.

Druhé riziko by se mohlo rozvinout v případě, že by země jako Polsko, Maďarsko, Česká republika oddalovaly přechod na euro. V tom případě by mohlo dojít k volatilitě měnových kurzů a maďarská měna by byla na tuto situaci citlivá. Jinak však, s výjimkou těchto potenciálních rizik, neočekáváme žádné větší krize.

Další riziko by mohlo vyvstat v situaci, kdy by velmi silně stoupla poptávka po akciích na těchto trzích, a to by mohlo vehnat tyto akcie do pásma nadměrné poptávky. Nemyslím, že tato situace je pravděpodobná. Takže rizika existují, ale v současné době je jejich pravděpodobnostní potenciál omezený.

Vezmeme-li tato rizika v úvahu, jaké jsou vyhlídky východoevropských akcií ?

Celkově vzato – jsme docela optimističtí. Především proto, že vyhlídky růstu jsou ve srovnání se západní Evropou velmi atraktivní. V důsledku toho není hodnocení akcií přehnané. Akcie, které se nám zamlouvají, mají stále atraktivní cenu.

Je portfolio fondu nastaveno tak, aby těžilo z prostředí, které jste charakterizoval ?

Věříme, že domácí poptávka v mnoha východoevropských zemích zůstane silná. Orientujeme se na finanční sektor, kde poptávka po finančních produktech pravděpodobně zůstane rovněž silná. Také věříme, že komoditní trhy se budou vyvíjet dobře, proto se soustředíme na Rusko a na Egypt.

Struktura portfolia PF – Eastern European Equity, podle sektorů (k 30. 9. 2005)
Sektor Podíl na VK
1 Energie 37,22%
2 Finance 20,18%
3 Suroviny 8,76%
4 Telekomunikace 8,18%
5 Energetika a plynárenství 7,90%
6 Informační technologie 4,93%
7 Zdravotnictví 4,38%
8 Průmyslové podniky 3,88%
9 Zboží krátkodobé spotřeby 3,34%
10 Spotřební zboží 1,23%
Struktura portfolia PF – Eastern European Equity, podle zemí (k 30. 9. 2005)
Země Podíl na VK
1 Rusko 40,10%
2 Polsko 14,11%
3 Turecko 12,95%
4 Izrael 9,43%
5 Maďarsko 8,62%
6 Česká republika 7,69%
7 Egypt 6,21%
8 Estonsko 0,47%
9 Chorvatsko 0,42%

Více informací k jednotlivým fondům Pioneer Investments najdete na www.pioneerinvestments.cz

John Pollen je ředitelem sekce Emerging Markets Pioneer Investments a zároveň senior portfolio manažerem PF – Eastern European Equity. Ze své pozice dohlíží na práci portfolio manažerů, kteří se zaměřují na rozvíjející se trhy v investičních centrech v Dublinu, Bostonu a Varšavě. J. Pollen se zaměřuje na rozvíjející se trhy již od roku 1989. Před nástupem do Pioneer Investments v roce 1999 působil v Standard Bank of South Africa v Johannesburgu a Barrings Asset Management v Londýně a Tokiu.

Upozornění:

Je naší zásadou doprovázet jakákoliv sdělení týkající se investic do kapitálových trhů emerging markets připomínkou, že tato investice je vhodná především pro zkušeného investora, který si je vědom rizik s ní spojených. Rovněž tak připomínáme silněji než jindy, že akciová investice umístěná na emerging markets by měla být činěna vždy jen investorem, jehož investiční profil je vhodný pro risk potenciál těchto trhů. Dále doplňujeme, že tato investice by nejspíše neměla zaujímat jádrovou pozici v akciové části portfolia, ale pozici periferní. Rozumí se, že predikace týkající se makra na emerging markets je nutné brát vždy jako hypotetické a podmíněné soudy.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).