Hlavní navigace

Pět největších českých bank spustilo projekt úvěrového registru

Sdílet

Praha, 13. června 2002 – Revoluční projekt českého bankovnictví tzv. úvěrový registr byl dnes uveden do plného, tzv. „ostrého“ provozu. Pět největších bankovních domů – Česká spořitelna, ČSOB, GE Capital Bank, HVB Bank Czech Republic a Komerční banka společně s firmami CCB (Czech Credit Bureau) a CBCB (Czech Banking Credit Bureau) spustily po několikaletém úsilí systém, který by měl zásadním způsobem ovlivnit trh s úvěrovými produkty v České republice. „Dnešní datum výrazně mění a narovnává vztah mezi klientem a bankovním domem. České bankovnictví spuštěním úvěrového registru zamíří mezi nejvyspělejší bankovní trhy. Pro klienty to bude představovat výrazné usnadnění a zrychlení přístupu k bankovním službám,“ prohlásil ředitel CCB Tomáš Denemark.

Po Polsku je Česká republika druhou postkomunistickou zemí, kde se úvěrový registr stává standardní součástí tržní ekonomiky jako je tomu v zemích EU. Banky díky registru zásadním způsobem sníží pracnost a náklady spojené se zajištěním úvěrů. „Vysoká rizikovost úvěrů byla a je hlavní brzdou úvěrové aktivity většiny českých bank. Úvěrový registr bude důležitým nástrojem pro snížení rizika, což povede k výraznému zvýšení celkové sumy kontraktů poskytnutých bankami,“ tvrdí ředitel společnosti CBCB Miloslav Rut.

CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a.s. je česká společnost vlastněná rovným dílem jednotlivými zakladatelskými bankami. Podle slov Ruta se v případě úvěrového registru jedná o velmi dobře zabezpečenou databázi informací o klientech, kteří si půjčili peníze od finanční instituce. „Klienti s pozitivní úvěrovou historií nejsou nuceni složitě dokládat svoji bonitu – fakt, že plní své úvěrové závazky, hovoří za ně,“ dodal Rut.

Analytici navíc předpovídají, že spuštění úvěrového registru pozitivně ovlivní vývoj české ekonomiky. „Ze zahraničních zkušeností vyplývá, že zavedení úvěrového registru je motorem ekonomického růstu. Konečný efekt jeho fungování na výkon ekonomiky lze vyjádřit jako jedno až dvě procenta hrubého domácího produktu,“ řekl Tomáš Denemark.

V okamžiku zahájení provozu je v registru cca 1.400.000 záznamů a do dvou let by se jejich počet měl zvýšit přibližně na 2.700.000. Banky budou údaje v registru aktualizovat ihned při jednání s klientem a dále v pravidelných měsíčních dávkách. Odpověď na svůj dotaz pak z registru obdrží během několika vteřin.

Tomáš Denemark věří, že v nejbližších měsících po zahájení se k registru připojí dalších pět až osm bank včetně stavebních spořitelen. Podle jeho slov je celková transparentnost a bezpečnost projektu zajištěna. CCB – Czech Credit Bureau dokonce sama požádala o posouzení vlastního projektu Úřad na ochranu hospodářské soutěže.

Na vývoji projektu se od počátku kromě výše uvedených bank podíleli také akcionáři společnosti CCB. Těmi jsou například společnost TRANS UNION, která patří mezi tři nejvýznamnější světové provozovatele a investory v obdobných projektech. Ještě užší spolupráce existuje mezi úvěrovým registrem a italskou firmou CRIF, která poskytuje do projektu svůj informační systém a podílí se přímo na konečném zpracování dat. CRIF provozuje obdobný registr v Itálii již více než 10 let a v současné době má více než 320 klientů, kteří tuto službu každodenně využívají.

CCB vznikla primárně za účelem řešení českého úvěrového registru. Zpracovatelem registru je společnost CBCB – Czech Banking Credit Bureau, a.s. CBCB je subjektem, který shromažďuje dotazy bank a poskytuje zpět bankám úvěrové zprávy. Zároveň je CBCB společností, která zajišťuje některé, především informační, povinnosti vymezené zákony o bankách a na ochranu osobních údajů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).