Hlavní navigace

Patria Direct zahájila obchodování s „komoditními akciemi“ ETC

Patria Direct začala 2. února 2007 zprostředkovávat obchodování s ETC komoditními akciemi. ETC neboli Exchange Traded Commodities je nový produkt, který na kapitálový trh v Londýně, Německu a Amsterdamu uvedla v září loňského roku společnost ETF Securities.

Sdílet

Patria Direct od 2. února nabízí možnost obchodovat s více než 30 tituly společnosti ETF Securities. Nabízené ETC akcie lze rozdělit do dvou skupin. V první skupině jsou tituly, které sledují více komodit najednou. Příkladem je třeba ETFS Industrial Metals, který kopíruje DJ-AIGCI Industrial Metals Index, ve kterém jsou zastoupeny komodity hliník, měď, zinek a nikl. Druhá skupina jsou tituly vázané na jednotlivé komodity, jako například ropu, kávu nebo třeba vepřové půlky (viz tabulka).

Hlavní výhodou ETC titulů je, že jsou zaměřeny na jednotlivé komodity či komoditní indexy a umožňují tedy investorům podílet se na vývoji komodity, aniž by daný kontrakt obchodovali, či dokonce uskutečňovali jeho fyzické dodání tak, jak tomu je na komoditní burze. Ceny ETC přesně kopírují vývoj podkladové komodity (nebo indexovaného koše komodit) na příslušné komoditní burze.

Mezi další výhody patří fakt, že způsob obchodování s ETC je shodný s obchodováním s akciemi. Z toho plyne jednoduchost a přehlednost: ETC je možné obchodovat po celou dobu obchodního dne dané burzy, přičemž likviditu nepřetržitě zajišťuje tvůrce trhu. Investor má také možnost investovat prostřednictvím jednoho obchodu do několika komodit najednou.

„Hlavním důvodem, proč jsme pro naše klienty zavedli možnost obchodovat s komoditními akciemi ETC, je jejich univerzálnost. Jsou vhodné jak pro velké, tak pro soukromé investory, své místo naleznou jak v krátkodobých spekulativních investičních portfoliích, tak v portfoliích s dlouhodobým investičním záměrem. Obchodování s nimi probíhá v zásadě stejně jako s klasickými akciemi. Od toho se odvíjí také poplatky, které jsou shodné s poplatky za obchodování s akciemi na příslušném kapitálovém trhu,“ uvedl Oldřich Pavlovský, výkonný ředitel společnosti Patria Direct.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).