Hlavní navigace

Odstartoval sedmý ročník prestižního ocenění MasterCard Banka roku

Prestižní ocenění MasterCard Banka roku získají finanční instituce v pěti zemích střední a východní Evropy. V České republice vyhlásilo Fincentrum Media již sedmý ročník tohoto ocenění. Novinkou letošního ročníku jsou dvě nové kategorie: Úvěr roku 2008 a Nejdynamičtější pojišťovna roku 2008.

Sdílet

Odborná porota a veřejnost podrobí hodnocení všechny tuzemské banky, pojišťovny, penzijní fondy i stavební spořitelny a jejich produkty. Vítězové celkem dvanácti kategorií budou vyhlášeni během slavnostního večera, který se uskuteční dne 26. listopadu 2008 v divadle Hybernia v Praze.

Ocenění MasterCard Banka roku je jedinečné v tom, jak kombinuje hodnocení odborné poroty, hlasování veřejnosti a volbu samotných hodnocených společností, uvedl Petr Stuchlík, předseda organizačního výboru ocenění. Věřím, že možnost zvolit svou Nejdůvěryhodnější banku roku bude pro spotřebitele v letošním roce ještě lákavější a ocení svými hlasy stabilitu českého bankovního sektoru, který nečelí podobným problémům, jako banky v zámoří, doplnil Petr Stuchlík.

Odborná porota, složená z bankovních odborníků, ekonomických analytiků, zástupců předních firem, ale i zástupců médií, státní správy, politické a akademické sféry, zvolí vítěze v osmi produktových kategoriích, v kategorii Nejdynamičtější banka roku a v hlavní kategorii Banka roku 2008. Sami bankéři zvolí ze svého středu Bankéře roku 2008. Široká veřejnost vysloví svůj názor na Nejdůvěryhodnější banku roku prostřednictvím průzkumu veřejného mínění, realizovaného agenturou STEM/MARK. Hlasování veřejnosti bude doplněno o standardní hlasování prostřednictvím SMS zpráv a internetových stránek.

Ocenění MasterCard Banka roku věnují velkou pozornost nejen hodnocené finanční instituce, ale také jejich akcionáři a především klienti. Ocenění získalo velkou popularitu nejen v České republice, ale jeho prestiž rychle roste také v Maďarsku a na Ukrajině, uvedl Ján Čarný, generální ředitel společnosti MasterCard Europe pro Českou republiku, Slovensko a Ukrajinu.

Partnerem nové kategorie Úvěr roku 2008 se stala společnost CCB – Czech Credit Bureau, která v Česku organizuje Bankovní a Nebankovní úvěrový registr. V rámci kategorie bude soutěžit se svými spotřebitelskými úvěry, které mohou být účelové i neúčelové, 17 bank působících na českém trhu.

Absolutním vítězem posledního ročníku – Bankou roku 2007 – se stala Komerční banka. Nejdůvěryhodnější bankou roku zvolili spotřebitelé Českou spořitelnu a Bankéřem roku se stal Pavel Kavánek.

Hlasování veřejnosti o Nejdůvěryhodnější banku roku bylo spuštěno na webových stránkách www.bankaroku.cz, hlasovat lze také zasláním SMS zprávy, jejíž formát zjistí spotřebitelé na uvedených webových stránkách či v inzerátech u mediálních partnerů. Hlasování veřejnosti bude ukončeno 30. října 2008.

Hlavní kategorie:

Ve třech hlavních kategoriích ocenění MasterCard Banka roku 2008 (Banka roku 2008, Nejdůvěryhodnější banka roku 2008 a Nejdynamičtější banka roku 2008) je posuzováno 17 bankovních domů působících v České republice, které splnily následující podmínky – subjekt má bankovní licenci České národní banky; nesmí být v likvidaci a zároveň poskytuje služby drobného bankovnictví pro širokou veřejnost (nejde jen o služby privátního bankovnictví, počáteční vklad na běžném účtu nepřevyšuje 50 000 Kč, banka poskytuje úvěrové produkty, zejména hypoteční a spotřebitelské úvěry).

Produktové kategorie:

Hypotéka roku 2008: nominováni jsou nejvýznamnější poskytovatelé hypoték fyzickým osobám, kteří pokrývají téměř celý hypoteční trh (celkem 15 subjektů).

Stavební spořitelna roku 2008: nominovány jsou všechny stavební spořitelny v ČR (celkem 5 subjektů).

Penzijní fond roku 2008: nominovány jsou všechny penzijní fondy v ČR (celkem 10 subjektů).

Účet roku 2008: do kategorie „Účet roku“ nominuje každá banka nominovaná v hlavní kategorii jeden účet, který je v nabídce banky určen drobným klientům. Může se přitom jednat o jakýkoli účet – běžný, spořící, balíčkový apod.

Úvěr roku 2008: Nominovány jsou všechny subjekty nabízející bankovní produkt, který retailovému zákazníkovi umožní čerpat úvěr, přičemž úvěr může být účelový i neúčelový (celkem 17 subjektů)

Pojišťovna roku 2008: nominovány jsou všechny subjekty aktivně nabízející alespoň jeden pojistný produkt ze skupiny 1 – odvětví životního pojištění, se sídlem na území České republiky, dle klasifikace pojistných odvětví životního a neživotního pojištění podle přílohy k zákonu č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví, ve znění pozdějších předpisů (celkem 21 subjektů)

Nejdynamičtější pojišťovna roku 2008: nominovány jsou všechny pojišťovací skupiny a subjekty aktivně nabízející alespoň jeden pojistný produkt životního pojištění či neživotního pojištění pro soukromou klientelu se sídlem na území ČR nebo se sídlem na území EU s pobočkou v ČR (celkem 33 subjektů)

Životní pojištění roku 2008: nominovány jsou všechny subjekty nabízející alespoň jeden pojistný produkt ze skupiny 1 – odvětví životního pojištění, dle klasifikace pojistných odvětví životního a neživotního pojištění podle přílohy k zákonu č. 363/1999 Sb., o pojišťovnictví, ve znění pozdějších předpisů (celkem 19 subjektů)

Generálním partnerem ocenění je společnost MasterCard Europe, vedoucí platební systém stojící za značkami platebních karet MasterCard, MasterCard Electronic a Maestro. Odborným partnerem ocenění je tradičně vedoucí světová poradenská společnost v oblasti technologií a outsourcingu, společnost Capgemini. Společnost se bude ve spolupráci s organizátorem ocenění podílet na přípravě podkladů pro hlasování odborné poroty. Partnery ocenění jsou také společnosti Ernst & Young, CCB – Czech Credit Bureau, STEM/MARK a Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců – AFIZ.

Mediálními partnery ocenění MasterCard Banka roku 2008 jsou deník MF DNES, ekonomický týdeník EURO, Český rozhlas 1 – Radiožurnál a dále internetové portály iDNES.cz a Peníze.cz.

Více informací naleznete na www.bankaroku.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).