Hlavní navigace

Obchodníci zneužívají rušení drobných mincí

Tisková zpráva SOS ze dne 4.listopadu 2003

Sdílet

Poslední říjnový den skončila platnost nejmenších mincí na českém trhu – desetníků a dvacetníků. Sdružení obrany spotřebitelů České republiky již v průběhu října zjišťovalo v anketě na svých internetových stránkách, zda se spotřebitelé obávají, že obchodníci této změny využijí ke zdražení zboží. Po 1. listopadu se potvrdilo, že obavy byly opodstatněné. Proto SOS vyzývá spotřebitele, aby upozorňovali na nejkřiklavějšími případy zneužití ukončení platnosti desetníků a dvacetníků ke zdražování.

Zhruba tři pětiny spotřebitelů z řad uživatelů internetu nepochybovali, že minimálně někteří obchodníci využijí zrušení desetníků a dvacetníků ke zvýšení cen. Jak ukázala říjnová anketa Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS), více než 44 % spotřebitelů o takovém chování obchodníků vůbec nepochybovalo. Už první listopadový den se skutečně ukázalo, že mnozí „podnikaví“ obchodníci využili situace a velmi razantně zvýšili ceny prodávaného zboží. Týká se to především pečiva, ale i dalších potravin. Například ceny rohlíků se v řadě prodejen v Brně či Praze zvýšily skokem z 1 Kč na 1,50 Kč, aniž by prodávající využili možnosti dál stanovit cenu v desetnících, protože česká koruna se i nadále dělí na haléře. Například firma Odkolek promptně zvýšila ve svých prodejnách v Praze ceny rohlíků z 1,30 Kč na 1,50 Kč. Někteří podnikavci (podle informací plzeňského spotřebitele) šli ještě dál: například krajíc chleba stojí v jedné plzeňské jídelně místo dřívějších 1,60 Kč nyní 2 Kč, limonáda v lahvi místo 3,10 Kč rovných 5 Kč, za jogurt, který stál kolem 9 Kč, zaplatí strávníci desetikorunu.

SOS zaregistrovalo už dříve informaci o tom, že pekárny chtějí zvýšit ceny svých výrobků s poukazem na letošní slabou úrodu obilí. Nicméně ani to nepovažuje za přesnou informaci, protože podle dostupných faktů jsou zásoby obilí pro potravinářské účely dostatečné a není důvod pekárenské zboží zdražovat. Každopádně zvýšení cen o 50 procent, jak vyplývá z poznatků z některých míst, je daleko vyšší než dvacetiprocentní zvýšení cen, o kterém hovořili pekaři, konstatoval František Lobovský, předseda Republikového výboru SOS.

Sdružení upozorňovalo už dlouho před 31. říjnem, že by se ceny výrobků od 1. listopadu neměly měnit, protože nákupy se podle Zákona o ochraně spotřebitele mají zaokrouhlovat až na pokladnách. Do 24 haléřů na celou korunu dolů, od 25 haléřů do 49 haléřů na 50 haléřů, do 74 haléřů na 50 haléřů a od 75 haléřů výš na celou korunu nahoru.

SOS považuje jednání obchodníků za nemorální a apeluje na ně, aby nezneužívali situace, tedy zrušení drobných mincí, ke zvyšování cen ve svých obchodech. SOS vyzývá spotřebitele, aby své konkrétní poznatky o firmách, jež využily zrušení desetníků ke zdražení, vkládali do Databáze spotřebitelských zkušeností na www.spotrebitele.info nebo na ně Sdružení upozornili písemně na adrese SOS, Rytířská 10, 110 00 Praha 1, faxem na 224 239 941, či na lince SOS po telefonu s číslem 900 969 091 (dotovaná sazba 6 Kč/min).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).