Hlavní navigace

Nové postupy v odvádění DPH zamotaly podnikatelům hlavy

Novinky v odvádění daně z přidané hodnoty se mohou jak podnikatelům, tak zaměstnancům výrazně prodražit. Kontrola odvedené DPH totiž může přijít až s 3letým zpožděním – na zpětnou velkorysost kontrolorů se prý nedá sázet. Podle Petra Hrušky, daňového poradce a majitele společnosti České daně, lze s benevolencí finančních úřadů počítat jen krátkodobě – dnes už chyby v daních nikdo neodpustí ani povodněmi téměř zruinovaným živnostníkům.

Sdílet

PRAHA, 24. června 2004 – Zítra poprvé odevzdávají čeští plátci DPH přiznání sestavované podle nových postupů stanovených směrnicemi Evropské unie. Daňoví poradci nejen registrují zvýšenou poptávku po svých službách ohledně DPH – a to až o padesát procent – ale sami na zmatky kolem zákona upozorňují. Významné změny si navíc neuvědomují nejen podnikatelé, ale například ani zaměstnanci, kterých se týkají více, než je na první pohled znát.

Neměla by se zapomenout odvést daň z přidané hodnoty i za použití automobilu, který si pronajal zaměstnavatel, ale zaměstnanec ho používá i pro soukromé účely. Stejně je třeba odvést DPH za použití kombíků s mřížkou, z nichž zaměstnavatel uplatnil odpočet DPH pro soukromé účely zaměstnanců. Pokud bude navíc tuto daň hradit zaměstnavatel a ne zaměstnanec, bude se jednat o nepeněžní příjem zaměstnance a o ten se mu zvyšuje základ daně z příjmů. Současně taková DPH bude pro zaměstnavatele nedaňovým nákladem. Auto se zaměstnanci i zaměstnavateli na daních výrazně prodraží, vysvětlil majitel společnosti České daně a daňový poradce Petr Hruška.

Problémy mohou ovšem mít díky neobratným formulacím v zákoně i podnikatelé, živnostníci či svobodná povolání. Například magistra v lékárně by striktně dle zákona před prodejem léků měla každého vyzpovídat, zda-li chce acylpyrin pro sebe, či pro zvířátko – a pak přičíst buď pěti či 19procentní DPH. Zároveň by měla být finančnímu úřadu schopná prokázat, že léky s pětiprocentní DPH nebyla léčena zvířata. To si prakticky lze představit jen obtížně, popsal problém Petr Hruška.

Podobná je situace i u fast – foodů. Pokud si zákazník sní jídlo v prodejně, uplatní se na ně 19procentní DPH. Objedná-li si u pultu jídlo, které si vezme s sebou, vztahuje se na ně pětiprocentní DPH. Při prokazování finančnímu úřadu toho, že si zákazník odnesl jídlo, a proto byla správně uplatněna 5procentní DPH, nebude provozovatel v lehké situaci, shrnul Petr Hruška, daňový poradce a majitel společnosti České daně.

O společnosti České daně

Společnost České daně patří od roku 2000 k předním firmám v oblasti daňového poradenství. Svým klientům vedle kompletního daňového servisu České daně nabízejí také zastupování při daňových kontrolách, simulace kontroly finančních úřadů, poradenství při přípravě smluv, prověření obvyklých cen, služby v oblasti redukce nákladů, optimalizaci cel, vedení účetnictví a mzdové agendy. V návaznosti na vstup do Evropské unie pak i ompletní přípravu na daňové a účetní změny.

Úhrnný roční obrat klientů Českých daní přesahuje 25 miliard korun. Mezi nejvýznamnější zákazníky patří například Metrostav, Aero Vodochody, Serono Pharma Services, Ferring – Léčiva či LINDE Materiál Handling ČR.

České daně navázaly na sedmiletou práci daňové kanceláře Petra Hrušky. Ten je také současným jednatelem Českých daní a jedním z předních expertů na daňovou a účetní problematiku související se vstupem do EU.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).