Hlavní navigace

Nemoci, úmrtí a ztráta zaměstnání vzbuzují v zadlužených Češích největší obavy

Kromě strachu o své zdraví se Češi nejvíce bojí ztráty zaměstnání. Naopak nejméně je děsí rozvod a stěhování. Pád finančních trhů a s tím související hospodářské problémy v mnoha zemích odstartovaly nový trend: Češi se začínají proti ztrátě zaměstnání a neschopnosti splácet své závazky pojišťovat. Polovina dotázaných Čechů je totiž po propuštění schopna z úspor bez potíží hradit své finanční závazky maximálně tři měsíce.

Sdílet

Světová finanční krize, která postupně dorazila i do Evropy, se začíná citlivě dotýkat nejen tuzemských exportérů, ale i mnoha domácností. Krachy některých firem či útlum výroby vzbuzují v mnoha lidech obavy, že by o zaměstnání mohli přijít.

Strach ze ztráty zaměstnání a z následné snížené schopnosti splácet dluhy je mezi Čechy značný. V posledních měsících proto zaznamenáváme zvýšený růst zájmu o pojištění plateb v případě právě ztráty zaměstnání nebo pracovní neschopnosti, řekla manažerka pojišťovacích produktů ze společnosti Citibank Zuzana Radimská.

Ztráta zaměstnání je jednou z hlavních obav zadlužených Čechů. Vyplývá to z průzkumu, který realizovala agentura STEM/MARK*. Tato obava figuruje jako třetí nejzávažnější. Nejvíce mají lidé strach z vážného onemocnění a úmrtí – na škále obav od nuly do deseti ohodnotili tyto události čísly 7,9 a 7,8. Za podobně závažnou okolnost (7,5) považují respondenti ztrátu zaměstnání, uvedla výsledky průzkumu Zuzana Radimská. Průzkum se zaměřil na nečekané události, které by českým domácnostem mohly způsobit problémy se splácením finančních závazků.

Další příčky v průzkumu obsadily vážné události týkající se člena rodiny (7,1), dopravní nehoda (6,9) a změna pracovního postavení (5,9). Mezi ostatní méně často udávané nepříznivé události pak patří například rozvod (3,9), stěhování (3,4) nebo narození jednoho či více dětí (3,2).

První tři měsíce nezaměstnanosti jsou nejkritičtější

Značný problém představuje ztráta zaměstnání pro všechny, kdo splácejí nějaký úvěr nebo půjčku. Více než polovina Čechů (52 %) tvrdí, že by začali mít problémy s rodinným rozpočtem už po tříměsíčním výpadku příjmů. Po této době by finanční stabilita domácnosti mohla být vážně ohrožena, komentovala závěry průzkumu agentury STEM/MARK manažerka pojišťovacích produktů ze společnosti Citibank Zuzana Radimská.

Zhruba čtvrtina (24 %) respondentů by měla problém udržet svůj denní rozpočet bez potíží déle než měsíc. Další čtvrtina Čechů by bez zaměstnání byla schopna přečkat po dobu tří měsíců. Pouze sedmnáct procent oslovených by bylo schopno své rozpočty zvládat šest měsíců a dalších sedmnáct procent dobu delší než půl roku, řekla Zuzana Radimská.

Lidé se neschopnosti splácet úvěry z důvodu ztráty zaměstnaní obávají, a proto se raději začínají proti tomuto riziku pojišťovat. Zaznamenáváme zvýšený nárůst o speciální připojištění k platebním kartám. Největší zájem je o pojistku, která zaručuje pojistné plnění ve výši pět tisíc korun měsíčně, a to až po dobu dvanácti měsíců, řekla Zuzana Radimská. Citibank totiž jako jediná banka na trhu začala nabízet ve spolupráci s POJIŠŤOVNOU CARDIF PRO VITA pojištění pravidelných plateb ke kreditní kartě pro případ ztráty zaměstnání nebo pracovní neschopnosti.

Pojištění se vztahuje na všechny platby dotýkající se rodinného rozpočtu (inkaso, půjčky), jejichž nesplácení by v případě ztráty zaměstnání nebo pracovní neschopnosti mohlo finanční stabilitu domácnosti ohrozit, uzavřela Zuzana Radimská, manažerka pojišťovacích produktů ze společnosti Citibank.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).