Hlavní navigace

Nakupovat v zahraničí se vyplatí i českým turistům

Čeští turisté by si letos měli pořádně rozmyslet, co si do svých dovolenkových zavazadel přibalí. Nedávno uskutečněný průzkum asociace Visa Europe provedený ve Velké Británii odhalil, že některé potřeby nezbytné na prázdninové cesty jsou i pro Čechy v zahraničí výrazně levnější.

Sdílet

Průzkum porovnával ceny 16 oblíbených položek, které si obvykle bereme s sebou na dovolenou. Zaměřil se přitom na 17 tradičních prázdninových destinací z celého světa. Z průzkumu vyšly nejlépe Spojené státy americké, kde celkový součet všech 16 položek činil 468 liber. Česká republika se v celkovém žebříčku umístila na 12. místě. Tedy i Čechům se vyplatí nakoupit některé potřeby až v cílové destinaci.

Tzv. suitcase index nám přinesl velmi zajímavý pohled na to, jak se mohou ceny základních potřeb, které s sebou vozíme na dovolenou, v různých zemích lišit. Průzkum naznačil, že i českým turistům se vyplatí počkat a některé zboží nakoupit až v zahraničí. Platební kartou je dnes možné platit téměř kdekoliv, takže si lidé i bez potřebné hotovosti mohou jednoduše dokoupit vše, co potřebují, až ve své destinaci. Navíc nemusí řešit, kolik peněz si musí nad rámec plánovaných výdajů směnit, poznamenává Miloslav Kozler, regionální manažer a zástupce asociace Visa Europe pro Českou a Slovenskou republiku.

A jaké jsou největší zajímavosti, které by českým turistům neměly uniknout? Pokud se chystáte na prosluněné pláže a rádi byste si pořídili nové plavky Speedo, zaručeně se vám vyplatí koupit je v zahraničí. V Čechách je totiž koupíte ze všech 17 zemí nejdráž (22,33 liber). Nejlevnější plavky Speedo seženete v Německu, a to za pouhých 10,25 liber. Za výrazně levnější cenu je pořídíte i v dalších oblíbených prázdninových destinacích, jako jsou Řecko či Itálie. Čechům se v zahraničí rovněž vyplatí nakoupit elektronické vybavení. Například univerzální adaptér seženeme levněji ve všech 16 zemích. Nejvýhodněji jej pořídíme v Indii, Irsku, Francii či Itálii.

Pokud se Češi rozhodnou cestovat do Indie, vůbec se nemusí bát toho, že by si s sebou nevzali některé ze základních potřeb. Stačí si akorát nezapomenout platební kartu a nákupy už mohou na místě svěřit pouze jí. Zubní kartáček Oral B zde seženou za pouhých 70p, zubní pastu Colgate pak za 18p. Velmi výhodně zde také pořídíte sluneční krém Piz Buin (jen za 1,40 liber). Ten se Čechům vyplatí koupit i v dalších destinacích – Řecku, Španělsku či Německu.

Mnozí rádi utrácejí za suvenýry a dárky pro své blízké. Na zpáteční cestu proto mnohdy potřebují jedno zavazadlo navíc. Nejlevněji je seženou v Bulharsku, kde kufr Samsonite stojí 42 liber, tedy téměř poloviční cenu, za kterou stejný výrobek koupíte v České republice (128 liber). A to i přesto, že Bulharsko podle průzkumu vyšlo jako druhá nejdražší země s celkovou cenou 780 liber za všech 16 výrobků.

Největší důraz na obsah svých zavazadel by měli klást turisti, kteří vyrážejí na dovolenou do prosluněného Karibiku. Právě ti by měli doufat, že se jejich zavazadlo nikde neztratí, a mít v něm zároveň vše potřebné. V Karibiku vás totiž podle provedeného průzkumu přijde pořízení potřeb, na které jste při balení zapomněli, nejdráž. Nahradit všech 16 vybraných předmětů by vás celkově přišlo na 1 120 liber, což je více než dvojnásobek toho, co byste za totéž zaplatili například ve Spojených státech či Británii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).