Hlavní navigace

Náklady na záchranu budou nižší než předpokládané

[Tisková zpráva] Americké ministerstvo financí ohlásilo úspory v nákladech na známý záchranný balík TARP zavedený v době kreditní, hypotéční a finanční krize. US Treasury nyní eviduje náklady ve výši 105,4 miliard USD, což je o 11,4 miliard USD méně než byly původní očekávání z února 2010.

Sdílet

„Zlepšení v odhadovaných nákladech bylo primárně způsobeno růstem hodnoty vládního podílu v bance Citigroup, poklesem dopadu ztrát do TARP ve vztahu k pojišťovně AIG, vzrůstem ocenění zásadních investic v hlavních výrobcích automobilů a vyššími než předpokládanými splátkami půjček zpět do TARP,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

V současné době US Treasury drží 7,7 miliard akcií společnosti Citigroup. Tržní hodnota na jedné akcii byla k poslednímu březnu letošního roku 4,05 USD, což je o 80 centů více, než byla cena akcií banky, za kterou US Treasury konvertovala preferenční akcie do kmenového kapitálu.

Odhadované náklady na AIG se snížily o 2,9 mld. USD a americká vláda očekává, že se v brzké době svého vlastnictví v AIG zbaví. „Také AIG je v procesu odprodejů aktiv přímo nesouvisejících s jádrovým businessem a plánuje navýšit fondy prostřednictvím výdělků z obchodních operací a splatit vládě půjčky ze záchranného balíčku TARP,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Jako důsledek zlepšeného výhledu pro americký automobilový průmysl se navýšila i předpokládaná hodnota investic z národního programu Automotive Industry Financing Program. „Investice do General Motors získala o 61 % a do Chrysleru o 10 % vyšší hodnotu,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS.

Největší zásluhu na úsporách v celkových nákladech TARP mají splacené půjčky ze stran finančních institucí. „Z původního objemu půjček za 247 miliard USD realizovaných do bank byla splacena více než polovina v plné míře,“ uvádí Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARNTERS a dodává: „Banky navíc zaplatily státu cca 11 miliard USD na úrocích a dividendách. Splátky do TARP tedy generovaly v ročním vyjádření 17% návratnost ze zpětných odkupů akcií – warrantů, a obsahovaly 12 miliard USD v dividendových platbách od tuctu bank.“

Pokles nákladů záchranného balíku TARP a rostoucí splátky propůjčených prostředků mohou být brány jako signál ekonomického ozdravení. „Nelze však konstatovat, že globální ekonomika je definitivně venku z problémů,“ komentuje Ing. Josef Stoulil, analytik CAPITAL PARTNERS a dodává: „Problémy stále můžeme vidět například na trhu domů a bytů, u rostoucích nesplácených půjček včetně hypoték a vysoké míry nezaměstnanosti.“

Situaci ekonomik také v poslední době komplikují fiskální problémy některých států Eurozóny (PIIGS). Všechny negativní faktory potřebují být důkladně zmapovány a ohodnoceny vládou předtím, než bude realizována růstová strategie, tzv. Exit strategy.



Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).