Hlavní navigace

Na trh se dostavila korekce

Sdílet

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 9. 6. do 13. 6. 2003

Na trhu RM-S to tento týden vypadalo, jako kdyby si akcie vybraly oddechový čas. Až do středy index PK 30 klesal zhruba o procento denně. Částečné zotavení ve čtvrtek pak následoval další – tentokrát dvouprocentní – propad v pátek. Index si tak v týdenním součtu pohoršil o 3,45 % na 858,21 bodů.

Korekce postihla bez výjimky všechny hlavní tahouny růstu z předchozího týdne. České radiokomunikace hned v pondělí ztratily bezmála pět procent, když se jejich pád zastavil těsně nad hranicí 220 Kč. Na této ceně týden také celkově končily. Jakoby investoři přes víkend zapomněli na všechny povzbudivé informace o Českém Telecomu, nechali jej postupně spadnout zpět až na středeční minimum 356,30 Kč. Na této úrovni se již našli kupci, přesto Český Telecom ve srovnání s předchozím týdnem končil o 3,4 % níže na 367 Kč. Z rekordních výšin sestoupily akcie společnosti Philip Morris, které ztratily celkem 5,1 procenta na 13 050 korun. O 5,7 %, pod dvoutisícovou hranici na 1970 korun, se propadla Komerční banka.

Více než čtyři procenta ztratily akcie ČEZ. Zde se však jednalo o změnu spíše technickou. Za páteční kurs 112,80 Kč bylo totiž možné nakoupit akcie již bez nároku na dividendu.

K růstu se naopak nadechl Unipetrol, který se v průběhu týdne dostal dokonce až na devatenáctiměsíční maximum 58 korun. Ve srovnání s předchozím týdnem pak celkově uzavíral o 8,7 % výše na rovných 56 Kč. O 11,5 % na 950 korun posílily akcie České zbrojovky, které tak svou hodnotu od začátku roku již více než zdvojnásobily!

Zvýšenou pozornost by dění okolo svých akcií měli věnovat akcionáři společnosti Metrostav. Ty jistě potěšilo týdenní zhodnocení o 12,8 % na 291,80 Kč. Je však nutné zdůraznit, že za tímto růstem stojí reakce na cenu 315 Kč, za kterou jsou akcie vykupovány v rámci povinné nabídky převzetí. Tuto nabídku učinila přímo společnost Metrostav v souvislosti s rozhodnutím valné hromady o zrušení registrace akcií. To bude znamenat jejich následný odchod z trhu.

Aleš Mátl
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).