Hlavní navigace

Na děravou střechu a vlhkost v bytě si v Česku stěžuje 15 % lidí

[Tisková zpráva] Vlastnické bydlení je z hlediska ceny bytu k ročnímu čistému příjmu domácnosti se dvěma dětmi nejméně dostupné pro obyvatele Prahy. Naopak lidé na Ústecku by podle tohoto kritéria na vlastní byt či dům dosáhli nejsnáze. Míra zatížení domácností tržním nájemným je rovněž nejvyšší v Praze a nejnižší na Ústecku. Tato zjištění vyplývají z výsledků mapování regionálních disparit ve finanční dostupnosti bydlení v ČR uvedených na www.disparity.cz.

Sdílet

„Bylo by ovšem chybou, usuzovat pouze na základě těchto dat na to, že  třeba na Ústecku jsou na tom lidé s bydlením lépe než v Jihomoravském kraji, kde je míra zatížení domácností tržním nájmem vyšší. V nejdražší Praze si totiž lidé díky snáze dostupné práci i vyšším výdělkům mohou dovolit platit za své bydlení více. To se pak spolu s širší nabídkou dostupných služeb odráží v tradičně vysokém zájmu o bydlení v této lokalitě,“ říká Martin Kupka, ředitel útvaru Investiční výzkum ČSOB.

Aktuální situace na trhu, kdy klesají ceny zejména nových nemovitostí a banky nabízejí nízké úrokové sazby, podporuje zvýšený zájem o vlastní bydlení, a to i navzdory tomu, že obecně náklady na bydlení v posledních pěti letech rostly výrazně rychleji než mzdy. „Zatímco průměrný roční nárůst průměrné mzdy v letech 2005 až 2009 představoval 6,4 %, náklady na bydlení ve vlastním domě rostly o 7,9 % a v nájemním bytě o 11,9 %,“ upřesňuje Martin Kupka.

Pokud jde o standard bydlení, ten je v Česku srovnatelný s ostatními vyspělými evropskými státy a v mnoha parametrech se pohybuje nad průměrem EU. „Zatímco například v bytech bez vany či sprchy žilo v Česku podle údajů Eurostatu v roce 2009 pouhých 0,5 % obyvatel, v Lotyšsku to bylo 18,2 % a v Rumunsku dokonce 41,2 % lidí,“ říká Martin Kupka z ČSOB. „Bez splachovací toalety přímo v bytě pak u nás žije jen 0,7 % lidí (v Německu 1,2 % a v Portugalsku 2,4 %). Na nadměrnou vlhkost a děravou střechu si v Česku stěžuje 14,6 % obyvatel, tzn. stejné procento jako ve Velké Británii a menší než na Islandu či v Lucembursku (17,4 %, resp. 17,5 %).“

Aby ČSOB podpořila zvyšující se zájem o vlastní bydlení, nabízí nyní výhodnější úrokovou sazbu u své hypotéky ve výši 4,04 % p.a. a akční nabídku spočívající v možnosti mimořádné splátky bez poplatků. Ti, kteří chtějí stihnout současné podmínky odečtu zaplacených úroků ze základu daně, si mohou v ČSOB sjednat hypotéku už nyní, ale vyčerpat ji až během dvou let.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).