Hlavní navigace

Ministerstvo financí chce, aby živnostníci mohli uplatnit výhodné výdajové paušály už za rok 2005

Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny v rámci novely zákona o dani z příjmů schválil koalicí dohodnutý návrh na zvýšení výdajových paušálů všem skupinám živnostníků.

Sdílet

Zemědělci si budou moci místo současných 50 % uplatnit až 80 % výdajů, u řemeslných a ostatních živností se výdajový paušál zvyšuje z 25 % na 60, resp. 50 %. Poradci, lékaři a tlumočníci si budou moci paušálně odečíst 40 % výdajů, u pronájmu se výdajový paušál zvyšuje na 30 %.

Pro druhé čtení Ministerstvo financí iniciovalo pozměňovací návrh, který by živnostníkům umožnil uplatnit nové výdajové paušály již za zdaňovací období roku 2005.

Vedle zjednodušení podnikatelé intenzivnějším využíváním paušálů ušetří téměř 2 mld. Kč na daních a rovněž se jim sníží odvody na povinném pojistném o další 1,5 mld. Kč. Administrativně tento návrh uleví nejen živnostníkům, ale i státu, který použije uvolněné kapacity ke kontrole rizikovějších, především velkých daňových poplatníků.

V současné době využívá výdajové paušály 260 tis. z 1,2 mil. poplatníků. Po zavedení nové výše výdajových paušálů počítáme s nárůstem počtu podnikatelů, kteří využijí možnosti paušálního uplatnění výdajů, o 185 tis., říká 1. místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka. Poplatníkovi, který uplatňuje výdajový paušál se v mnoha ohledech zjednoduší podnikání. Živnostník nebudou muset sledovat všechny drobné výdaje v průběhu zdaňovacího období, vést knihu jízd, evidovat zásoby, propočítávat odpisy, apod. Vyšší využívání paušálů proto znamená skutečné snížení administrativní zátěže.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).