Hlavní navigace

Mezinárodní strategie UNIQA Group sklízí plody

Koncern UNIQA Group Austria se sídlem ve Vídni slaví v těchto dnech pětileté výročí svého působení na pojistném trhu pod touto značkou. Nastal tedy čas bilancovat, jak se daří naplňovat strategii stanovenou koncem roku 1999.

Sdílet

V Rakousku byl úkol jasný: udržet a posílit pozici jedničky na pojistném trhu, což se také dařilo. V západní Evropě byl vytyčen plán růstu prostřednictvim nabídky specializovaných produktů, v regionu CEE (střední a východní Evropa) se UNIQA chtěla prosadit jako klasický kompozitní pojistitel.

Úkoly to byly jistě smělé. Nyní nastal čas sklizně prvních plodů této strategie. Za první pololetí 2004 dosáhla UNIQA zisku 52 milionů EUR, což odpovídá již třem čtvrtinám celoročního zisku 2003 (EGT). Jestliže minulý rok pocházelo 12 % zisku ze zahraničních společností, letos to bude již celá čtvrtina. V regionu CEE se UNIQA podařilo dosáhnout velmi zajímavých tržních podílů na trhu neživotních pojištění, která tam jednoznačně dominují nad životním segmentem: Maďarsko 6,7 %, Slovensko 5,8 %, Polsko 4 % a Česká republika 3,1 %. Do budoucna chce UNIQA posílit také v Chorvatsku, kde je UNIQA aktivní již několik let, první analýzy probíhají na rumunském trhu.

Zatímco se jiné rakouské společnosti soustřeďují takřka výhradně na expanzi na východních trzích, UNIQA své síly dělí oběma směry: na západoevrospkých trzích ovšem se zcela jinou strategií než v CEE. Se svými specializovanými produkty pro profilové cílové skupiny operuje UNIQA již delší dobu ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku a v Itálii. Dalším milníkem se stalo letos převzetí německé pojišťovny Mannheimer, které stálo UNIQA 80 milionů EUR. Expanze pokračuje i v Itálii, kde se připravuje integrace životní pojišťovny Claris Vita do skupiny UNIQA.

Potenciál je stále vysoký i na rakouském trhu. UNIQA je aktivní v rámci zdravotníhopenzijního pojištění v oblasti druhého a třetího nosného pilíře uskutečňované reformy (podnikové a soukromé zabezpčení občanů).

Pro akcionáře nebylo rozhodnutí zakoupit si akcie UNIQA Group rozhodně špatným obchodem: kurz akcie vyšplhal z 580 začátkem roku 2002 na nynějších více než 900 bodů, což znamenalo vedle více než slušné investice rovněž vyšší dividendy. A generální ředitel UNIQA Group Konstantin Klien slibuje: To je teprve začátek. Díky mnohým našim dalším ofenzivám je zde růstový potenciál na mnoho let dopředu.

Zdroj: rakouský ekonomický časopis Gewinn, 11/2004

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).