Hlavní navigace

MasterCard: evropští spotřebitelé si zvykají na ekonomiku bez hranic

Po spuštění Jednotné oblasti pro platby v eurech (SEPA - Single Euro Payments Area) odhaluje společnost MasterCard nové nákupní trendy evropských držitelů karet Maestro.

Používání evropských debetních karet Maestro při mezinárodních platbách u maloobchodníků se v roce 2007 ve srovnání s předcházejícím rokem zvýšilo o 24 %.

Jak si evropští zákazníci zvykají na nákupy bez hranic, nárůst používání debetních karet se rozšiřuje z tradičních míst (např. benzínové stanice) i do dalších kategorií, jako jsou supermarkety (meziroční nárůst v roce 2007 o 28 %) a oblečení (meziroční nárůst v roce 2007 o 30 %). Podle společnosti MasterCard přispívá k těmto posunům v chování spotřebitelů také Jednotná oblast pro platby v eurech.

„V Evropě již vzniká jednotný trh, což ukazuje, že SEPA se netýká jen cca 3 % transakcí, které se uskutečňují v zahraničí, když jsou lidé na dovolené. Při vytváření jednotného trhu může hrát skutečně zásadní úlohu i to, že zákazníci nyní mohou svobodně cestovat přes hranice na každodenní nákupy a přitom díky síti Maestro využívat výhody „stejné karty, stejného PINu a stejného pohodlí“, jako mají doma,“ říká Luke Olbrich, viceprezident MasterCard Europe pro SEPA.

„Z historického hlediska mají majitelé karet tendenci používat debetní karty během dovolené v jižní Evropě. V souvislosti s tím, jak Evropané začínají cestovat po celém světě, pozorujeme však nárůst používání debetních karet Maestro i mimo starý kontinent. V každé z takových zemí, jako např. Spojené státy, Thajsko, Brazílie a Maroko, se zvýšil podíl celkového počtu použití karet Maestro na úkor tradičních evropských prázdninových destinací, jako je Francie, Španělsko a Portugalsko,“ uvádí Eric Tomlinson, viceprezident MasterCard Europe pro debetní karty.

V analýze společnosti MasterCard je zdůrazněn posun evropských spotřebitelů k bezhotovostním platbám. To potvrzuje i zvyšující se podíl transakcí realizovaných debetními kartami u obchodníků na úkor výběrů hotovosti z bankomatů. V roce 2007 se prostřednictvím terminálů u obchodníků uskutečnilo 42 % transakcí s evropskými debetními kartami Maestro, ve srovnání s 37 % v roce 2005. Výběry hotovosti z bankomatů v roce 2007 činily 58 % transakcí, oproti 63 % v roce 2005.

Závěrem Luke Olbrich prohlásil: „Významný počet evropských bank se nyní nachází v konečné etapě výměny zbývajících kreditních a debetních karet, které lze používat jen v jejich zemi, za karty MasterCard a Maestro. Vzhledem k počtu evropských bank, které v současnosti nabízejí platby prostřednictvím SEPA, je zřejmé, že již naplňujeme to, co se od Jednotné oblasti pro platby v eurech očekávalo – tedy to, že držitelé karet mohou využívat své kreditní a debetní karty v eurozóně, v celé Evropské unii a vlastně na celém světě stejným způsobem, jako jsou zvyklí je používat i doma.“