Hlavní navigace

KB EU Point: Také malé podniky v Praze mohou dosáhnout na evropské dotace

O dotace na investiční projekty mohou v právě vyhlášeném Operačním programu Praha - Konkurenceschopnost žádat veřejné i podnikatelské subjekty. Šanci na přidělení dotace zvýší kromě kvalitně zpracované žádosti také zajištěné financování projektu (výpis z účtu, příslib úvěru či úvěrová smlouva). Žádosti o dotaci mohou žadatelé předkládat osobně na odboru fondů EU Magistrátu hl. m. Prahy do 5. března 2009.

Sdílet

Pro malé a střední podniky je v kapitole 3.3 vyčleněna podpora v objemu 150 milionů Kč. Šance získat dotaci je pro žadatele z Prahy výrazně nižší, než pro žadatele v ostatních regionech. Na vysoký počet žadatelů zde totiž připadá významně nižší objem dotací. Kvalitně zpracovaný projekt a zajištěné financování jsou proto klíčovým předpokladem pro úspěch, uvedl Jan Hanuš, vedoucí KB EU Point.

V Operačním programu Praha – Konkurenceschopnost uspělo v loňském roce 36 % žadatelů (celkem bylo podáno 84 žádostí o dotaci). Šanci na úspěch zvyšuje také inovativnost projektu. Podporovány nebudou projekty v oblasti cestovního ruchu a stravování, které budou podpořeny v rámci zvláštní výzvy na konci letošního roku, doplnil Jan Hanuš.

Kromě poradenství se zpracováním žádosti a financováním, které získají žadatelé zdarma v KB EU Point, mohou získat žadatelé za výhodných podmínek také poradenství některé ze specializovaných poradenských agentur v oblasti evropských dotací. V rámci výzvy jsou totiž uznatelné také výdaje na zpracování projektu až do výše 5 % celkových uznatelných nákladů.

Služeb KB EU Point využil také jeden z úspěšných žadatelů o dotace v poslední výzvě operačního programu, pražská společnost FORMKOV spol. s r. o. Díky podpoře z Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost mohla společnost vybudovat nejmodernější 3D laserové centrum v České republice. Nové laserové centrum umožňuje vysoce přesné řezání kovů a výrobu hotových dílů z různých materiálů s vysokou přesností.

Spolupráce s KB EU Point nám pomohla především v nastavení správných parametrů financování projektu. Na radu specialisty Komerční banky jsme v rozpočtu projektu ponechali rezervu na kurzové výkyvy mezi dobou předložení žádosti a jejím schválením. Podobné nastavení parametrů bude důležité také pro žadatele v aktuální výzvě, především z důvodu aktuálních výkyvů kurzu koruny vůči euru, uvedl Ladislav Štemberk, generální ředitel společnosti FORMKOV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).