Hlavní navigace

Literární cena Bank Austria Literaris

Literární cena Bank Austria Literaris, která se letos uděluje již podruhé, je sponzorská cena pro literární díla autorů z východní a jihovýchodní Evropy. Díky výhře ve výši sto tisíc eur se jedná o nejvyšší finanční prémii pro autory z této části světa. Geografické zaměření ceny koresponduje s ekonomickými aktivitami Bank Austria, která je jako součást skupiny UniCredit v tomto růstovém regionu leaderem trhu.

Sdílet

Literární cena s nejvyšší finanční prémií pro autory z východní a jihovýchodní Evropy. Slavnostní předání proběhlo na knižním veletrhu 20. listopadu

Cena však především zapadá do systematické podpory kulturních aktivit této instituce. Navíc spojením s organizací KulturKontakt Austria a vydavatelstvím Wieser Verlag byla banka součástí týmu velkých znalců východoevropského kulturního prostoru.

Porota, v jejímž čele zasedl český spisovatel a prezident mezinárodního P.E.N. klubu Jiří Gruša, pečlivě ohodnotila všechna přihlášená díla. Po seznámení se s přibližně osmi stovkami textů porotci vybrali 25 titulů, z nichž posléze zvolili vítěze ceny Bank Austria Literaris 2008.

Vítězem ceny Bank Austria Literaris 2008 se stal slovenský autor Agda Bavi Pain se svým „Koncem světa“. Druhé místo získal Srb Srđan Valjarević za dílo „Komo” a třetí skončil Palmi Rancev z Bulharska s „Malko kasmet za po-kasno” (Trocha štěstí napotom). Letos byla přichystána i zvláštní cena pro poezii – jejím držitelem se stal slovenský básník Rudolf Jurolek za svou sbírku „Život je možný“. Slavnostní předání cen proběhlo 20. listopadu v Kině Metro ve Vídni.

Další ocenění získali čtyřtýdenní pobyt ve Vídni: Katarina Marincic (Slovinsko), Sigitas Parulskis (Litva), Ion Manulescu (Rumunsko), Alexej Ivanov (Rusko), Peter Semolic (Slovinsko), Tanja Stupar-Trifunovic (Bosna a Hercegovina) a Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (Polsko).

Mikrokosmos změny

Východoevropská literatura prožívá obrození. Tak jako nikde jinde již celou řadu let reflektuje radikální změny, k nimž dochází v našem světě. Literární obrazy nového začátku, imaginace užívající si svobody formy i obsahu a odvážné prozkoumávání toho, co dnes už není tak neobvyklé – to je jen několik charakteristik této relativně mladé literární scény. Zdejší autoři se navíc vyznačují pozoruhodnými vypravěčskými schopnostmi, od nichž se odvíjí vysoce originální literární styl, díky němuž je východoevropská literatura významným proudem počátku 21. století a významnou součástí současné světové literatury.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).