Hlavní navigace

Levné hlavně ohrožují děti

Sdružení obrany spotřebitelů České republiky varuje před nebezpečnými kuličkovými pistolemi, jež se objevily na některých tržištích a vyzývá k shromažďování informací o nebezpečných výrobcích.

Sdílet

Bezpečnost výrobků patří ke klíčovým oblastem, kterým se Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS) ve své činnosti systematicky a dlouhodobě věnuje. Proto také upozorňuje na některé nebezpečné výrobky, jež se občas vyskytnou na českém trhu. Zvlášť alarmující jsou případy, kdy se nebezpečný výrobek dostává do rukou dětí, které pak mohou ohrozit vlastní zdraví i zdraví svého okolí.

SOS už upozornilo například na tzv. Jo-jo míče, nebezpečné svítilny (dovoz z Číny), či nedávno na přístroj k čištění párou (ve tvaru tučňáka), jenž svou zaměnitelností s hračkou ohrožuje děti. Nyní SOS varuje před nebezpečnými kuličkovými pistolemi, které se prodávají jako hračky, i když v některých případech jde o zbraně. Výrobek se dováží z Číny a k českým spotřebitelům se dostává především na tržištích.

Tyto „hračky“, ale jinak zbraně skupiny D (podle zákona č.119/2002 Sb.), je možné koupit na tržištích i jen za 70 Kč, čímž se stávají snadno dostupnými i pro menší děti. Kuličkové pistole mohou způsobit při neodborné manipulaci i velmi závažná poranění. Podle výše uvedeného zákona o střelných zbraních a střelivu by měl být k prodeji oprávněn pouze prodávající s koncesní listinou. A navíc – jako hračky nesmí být prodávány žádné vzduchové nebo plynové zbraně. Na nebezpečné výrobky SOS upozornil obecní živnostenský úřad v Dobrušce, který přislíbil, že se danou problematikou bude i nadále zabývat. Podnět byl ihned předán České obchodní inspekci.

Sdružení obrany spotřebitelů ČR vyzývá kupující k obezřetnosti, a k akci při objevení výrobku, který není bezpečný. Sdružení obrany spotřebitelů ČR díky projektu realizovanému za podpory Zastoupení Evropské komise v ČR a Ministerstva průmyslu a obchodu vyhodnocuje podezření spotřebitelů a v případě potřeby předává státním dozorovým orgánům. Jednotlivé podněty od spotřebitelů, kteří mají podezření, že se setkali s nebezpečným výrobkem, shromažďuje SOS na adrese SOS, P.O.Box II/7, 765 02 Otrokovice nebo e-mailu: bezpecnost@spotrebitele.info. Bližší informace a odpovědi na dotazy mohou spotřebitelé získat na poradenské lince SOS po telefonu 900 08 08 08 (za dotovanou sazbu 8 Kč/min), která je v provozu každý pracovní den od 8 do 17 hodin.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).