Hlavní navigace

Korekce na kapitálových trzích střídají růst…

Shrnutí událostí na trhu RM-S z týdne 17.10 až 21.10.2005

Sdílet

V tomto týdnu se vývoj na trzích RM-SYSTÉMu dal jen těžko predikovat. Největší přírůstky a poklesy se týkaly akcií ČEZu, Unipetrolu a pozadu nezůstávala ani Komerční banka. Vývoj, mimo jiné, ovlivňovala celková situace na kapitálových trzích. Obavy z vývoje cen ropy a potažmo celkový vývoj v zámoří posílal trhy s akciemi směrem dolů.

Svou roli hraje vybírání zisku s blížícím se koncem roku. Akcie, které prakticky celý rok posilovaly lákají k vybírání zisků. Například společnost ČEZ se v lednu tohoto roku obchodovala na trhu RM-S za cenu kolem 350 korun. Ještě minulý týden se cena pohybovala nad 740 Kč/akcii. Hromadný výprodej cenných papíru poslal ČEZ tento týden až k hodnotám kolem 600 Kč. V závěru týdne bylo znát lehké oživení poptávky, přesto cena zůstala na 609 Kč/kus.

Podobný vývoj se týkal také Unipetrolu. Po ukončení nabídky převzetí od polské společnosti PKN Orlen, která zůstala prakticky bez odezvy, se s Unipetrolem čile obchoduje. Po pondělním 10% posílení se po několika propadech a opětovných růstech Unipetrol obchodoval v pátek kolem ceny 229 Kč za akcii. Tento týden se cena za jednu akcii této společnosti pohybovala od 195 až do 235 korun. To znamená možný výnos nebo propad o 20% během pěti dní. Na začátku tohoto roku se byl tento titul obchodován za ceny kolem 100 Kč.

Pravděpodobně nejklidnějším titulem nadále zůstává Česky Telecom, tato likvidní emise se obchodovala od 479 Kč do 510 Kč. V pátek byla aukční cena na 486 Kč za akcii. Komerční banka tento týden pokračovala v pozvolném poklesu z minulého týdne a uzavírala na hladině 3125 Kč za akcii.

Na v letošním roce nově otevřeném Volném trhu RM-S se nejvíce obchodovalo s cennými papíry Vítkovic, v pátek se aukční cena pohybovala kolem hranice 241 Kč. Akcie společnosti Mittal Steel (bývalá Nová huť) v tomto týdnu oslabily na 2555 Kč, což je pokles proti minulému týdnu o přibližně 100 Kč na akcii. Tatra uzavírala na hodnotě 122 Kč.

Roman Jandík
RM-SYSTÉM a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).