Hlavní navigace

KB dolů, ČRa vzhůru, ČEZ nerozhodně

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 8. 9. do 12. 9. 2003

Sdílet

Akcie hned v pondělí navázaly na vývoj z konce předchozího týdne a pozvolným posunem směrem dolů postupně prodloužily sérii ztrátových dnů až na pět. Už ve středu tak index PK 30 ztrácel více než dvě procenta na uzavírací hodnotu z předchozího týdne. Čtvrteční obchodování část ztrát sice smazalo, přesto v týdenním hodnocení index nakonec ztratil 1,5 procenta, když uzavíral na 925,7 bodech.

O nějaké výraznější korekci prudkého růstu trhu z předchozích týdnů a měsíců se však zatím mluvit nedá. Vhodnou příležitost k levnějším nákupům nabídnul snad jen úterní prudký propad akcií Komerční banky o 5,5 % pod hranici 2 500 korun. Pod touto úrovní banka týden také na ceně 2 480,50 Kč končila. Ve středu na sebe podobně upozornil Český Telecom, tentokrát tříprocentním poklesem na úroveň 315 korun. Ten však stačil ještě část ztrát smazat a tak v týdenním součtu ztratil pouze 2,3 %, když v pátek uzavíral na 318,50 Kč. Klidným obchodováním s minimálními výkyvy kursu obhájil pozici „kliďase“ ČEZ. Výsledkem je, jak jinak, stagnace na ceně 133,30 Kč.

Pouze růstové dny poznaly v uplynulém týdnu akcie společnosti České radiokomunikace. Páteční uzavírací cena 291 korun a týdenní zhodnocení o 7,2 % nasvědčují tomu, že investoři sázejí spíše na neschválení odkupní ceny 245 Kč (nabízené společností Bivideon) Komisí pro cenné papíry.

Jednoznačným premiantem uplynulého týdne byla společnost Tatra, která při výrazně zvýšené aktivitě investorů posílila o 28,6 % na 54 korun. Nedařilo se naopak společnosti ISPAT Nová huť, která propadla o 6,6 % na 341 korun. Téměř šest procent si odepsala Sokolovská uhelná.

Aleš Mátl
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).