Hlavní navigace

Julínek: Jediný výsledkem nucené správy VZP je dosazení kamarádů do jejího vedení

Praha 2. května 2005 - Když v listopadu 2005 uvalil ministr Rath nucenou správu na VZP, obhajoval tento krok nutností pojišťovnu finančně stabilizovat a změnit její řízení a chování. O pět měsíců později nucenou správu VZP ukončil s tvrzením, že všechny "nešvary", na které před půl rokem poukazoval, se podařilo vyřešit. Podle MUDr.Tomáše Julínka, předsedy senátorského klubu ODS, je ovšem jediným výsledkem nucené správy VZP dosazení kamarádů ministra Ratha do jejího managementu a do jejích orgánů.

Sdílet

“Nedošlo k žádné změně v řízení a chování pojišťovny, její skutečná finanční situace se nijak nezměnila,“ konstatoval Julínek. „ Aby ministr Rath uvalení nucené správy ospravedlnil, použil k optickému vylepšení hospodaření VZP pouze parlamentem schváleného zvýšení příjmů VZP a několika účetních triků.“ Podle Julínka jde především o vnější efekty ve formě inkasování předsunuté platby za státní pojištěnce, její zvýšení a odkup nedobytných pohledávek ze strany ČKA.

Julínek se obává další destabilizace činnosti naší největší zdravotní pojišťovny, a to díky personálním čistkám, které pod rouškou nucené správy a změn v managementu proběhly a probíhají. „České zdravotnictví je dnes řízeno podle logiky bermudského trojúhelníku Rath-Kubek-Horák, v němž zmizí nejen veškerá logika, ale zřejmě i mnoho finančních prostředků. Vládní ČSSD tomu jen naivně přihlíží,“ dodal Julínek.

Julínek dále konstatoval, že jediným možným řešením současných problémů českého zdravotnictví je promyšlená systémová změna. V rámci ní by se zdravotní pojišťovny měly stát zodpovědnými nákupčími zdravotnické péče, kteří budou řízení na základě manažerských, nikoliv politických, principů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).