Hlavní navigace

„Jistotou“ portfolia byly akcie pojišťovny

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 17. 11. do 21. 11. 2003

Sdílet

Převážně vývoj událostí ve světě, konkrétně události posledních dní v Istanbulu měli vliv nejen na světové burzy, ale i na domácí kapitálový trh. Tento vývoj způsobil pokles cen většiny akcií na trhu RM-S a s tím související vývoj indexu PK 30. Hodnota tohoto indexu, který mapuje vývoj cen třiceti významných akcií na trhu, poklesla pod hranici devíti set bodů a její závěrečná hodnota je 891,7 bodu.

Mezi akcie s výraznějším poklesem kurzu v průběhu posledního týdne se řadí OKD, Aliachem, Finop Holding nebo ŽPSV UH. OSTROH. Pokles ceny akcií se nevyhnul ani akciím Českého telecomu, jehož privatizace je v zájmu některých investorů . Z již uvedených cenných papírů poklesla cena akcií OKD o 6,9 % na závěrečných 136 Kč. Akcie Aliachemu uzavíraly týden při 6,7 % poklesu na ceně 136 Kč a kurz akcií Finop Holding se propadl v průběhu týdne o 6,3 % na hladinu 923 Kč.

Výstižné je, že určitou jistotou v portfoliu byly pro tento týden akcie České pojišťovny, které posílily o 5,8 % a jejich závěrečná hodnota z pátečního obchodování je 8190 Kč. Své akcionáře také potěšil 1,36 % růst akcií Unipetrolu, jejich aktuální hodnota je 59,80 Kč

Pro zajímavost lze uvést, že ačkoliv akcie OKD tento týden výrazně oslabily, akcie ostatních uhelných společností, konkrétně Sokolovské uhelné a Severočeských dolů dokázaly tento týden posílit o 0,6 %, resp. o 6,25 % v případě Severočeských dolů.

Jiří Vodička
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).