Hlavní navigace

ČSOB Pojišťovna radí: Jak zabezpečit domácnost před odjezdem na dovolenou

[Tisková zpráva] Doba letních dovolených je pro většinu z nás dobou odpočinku, existují však bohužel i lidé, jimž v tomto období začíná období zvýšené aktivity. Zloději. Aby vám návrat z dovolené nepřinesl nemilé překvapení v podobě vybíleného bytu, doporučuje ČSOB Pojišťovna dodržet desatero jednoduchých pravidel.

Sdílet

Že jsou tato doporučení stále aktuální, potvrzují i nejnovější statistiky ČSOB Pojišťovny. Jen za leden až květen letošního roku registruje ČSOB Pojišťovna 1 146 pojistných událostí spojených s vloupáním do bytu nebo rodinného domu, popřípadě s vandalismem, proti loňsku skoro dvojnásobný nárůst. Pojistná plnění v těchto případech stoupla meziročně dokonce ještě víc: o 143 procent. Velká část domácností se sice proti riziku odcizení věcí a vandalismu pojišťuje a zájem o toto pojištění narůstá, na druhou stranu však mnoho bytů a domů zůstává dosud bez potřebné ochrany. I v případě domácností a domů pojištěných u ČSOB Pojišťovny je 30 procent takových, jejichž pojištění nezahrnuje riziko vloupání.

Desatero správného postupu před odjezdem na dovolenou

1.    Zkontrolujte elektřinu, vodu, plyn

Přesvědčte se, jestli je v bytě či domě dobře vypnut přívod plynu, zda někde nekape kohoutek s vodou, jestli není zapnutý některý elektrický spotřebič. Spotřebiče jako televizory, DVD, počítače a další spotřebují sice v režimu stand by jen málo elektřiny, přesto se však při delším pobytu mimo domov vyplatí je úplně vypnout, aby vám zbytečně nevyprazdňovaly peněženku.

2.    Cenné předměty zbytečně nevystavujte

Pokud zrovna nebydlíte v šestém patře panelového domu, není dobré, aby každý kolemjdoucí pohledem do okna viděl obrovskou plazmovou televizi a drahou sedačku. Stejně tak není dobré nechat šperky a další cennosti na dobře viditelných místech. Jednak přitahují zbytečnou pozornost a současně jsou velkým lákadlem pro zloděje. Zvláště cenné věci se vyplatí dát do úschovy.

3.    Při odjezdu na dovolenou požádejte přátele, aby v době vaší nepřítomnosti na domácnost dohlédli, nechte si vybírat poštovní schránku

Zvláště při delší dovolené doporučujeme požádat známé či kamarády, aby se u vás doma čas od času zastavili a zkontrolovali, zda je vše v pořádku, zalili květiny apod. Jasným signálem, že obyvatelé domu jsou dostatečně daleko, je přecpaná poštovní schránka. Požádejte proto souseda nebo kamaráda, aby vám pravidelně vybíral poštu, popřípadě si nechte poštu posílat na jinou adresu. O tuto službu se vám ale může postarat také asistenční služba ČSOB Pojišťovny, kterou si lze sjednat k pojištění domácností a rodinných domků. Až po dobu 21 dní vám tato asistenční služba zajistí také dozor nad budovou či bytem nebo o udržování stavu domácnosti a může se postarat rovněž o opatrování seniorů nebo nezletilých dětí nebo umístění domácích zvířat do útulku.

4.    Nenechávejte věci volně na balkoně

Velmi často se bohužel setkáváme s krádeží jízdních kol a dalších předmětů z balkonů. Takové odcizení je snadné a zloděj se nemusí ani násilně dostávat přes vstupní dveře. Pokud už nemáte možnost umístit kola v jiných prostorech, doporučujeme používat zámek, který velké části takových pokusů dovede jednoduše zabránit. 

5.    Udržujte prostor před domem – dobré osvětlení a prostříhané keře mohou zloděje od pokusu odradit

Rozbité osvětlení před domem poskytne zlodějům vítané přítmí stejně jako zastíněný pohled do domu. Naopak otevřené prostranství a dobře osvětlený vstup leckoho dovedou odradit.

6.    Připravte si soupis cenností a nechte si domácnost pojistit

Pokud už se taková nepříjemnost stane, vhodné pojištění stejně jako soupis majetku a vybavení domácnosti vám pomohou zmírnit následky.

7.    Neupozorňujte zbytečně na svoji nepřítomnost okolí

Je jedno, zda se chystáte na třídenní výlet, nebo měsíční dovolenou. Před odjezdem však není dobré upozorňovat všechny ze sousedství, že nyní několik dní doma nebudete. A pozor, lupiči mohou sledovat i sociální sítě jako je Facebook, kde mají lidé často tendenci hlásit kde právě jsou.

8.    Řádně zamkněte a ujistěte se, že jsou všechna okna zavřená a zabezpečená

Zní to sice jako banalita, ale velmi často se setkáváme s tím, že zejména u kratších dovolených či jen víkendových odjezdech se ve shonu zapomene dovřít okno v některém z pokojů. Stejný problém mohou představovat nedovřené dveře na balkon.

9.    Používejte vhodný bezpečnostní zámek

Kvalitní zámek dokáže mnoho nenechavců odradit. Naopak běžný zámek, který není těžké překonat, je velmi vítaným pomocníkem každého zloděje.

10.    Doporučujeme v bytě instalovat elektronické zařízení, které umožňuje v nepravidelných časech zapínat světla nebo rádio a udržovat tak zdání, že byt je obydlen

Občasně rozsvícené světla či zapnutí rádia vyvolává dojem, že se v domácnosti stále někdo pohybuje. Jedná se o velmi vhodné preventivní opatření.

Jak vybrat vhodný zámek

Běžný zákazník se jen velmi těžko orientuje, co je a co není pro zabezpečení vhodné. Pro správnou informovanost jsou proto řešením objektivní seznamy a doporučení certifikovaných výrobků. Takovou certifikací je i označení Pyramida bezpečnosti, které garantuje Česká asociace pojišťoven. Pyramida jednoduše označuje bezpečnost zámku značkou a číslem na obalu zámku a dělí je do čtyř skupin podle stupně bezpečnosti.

Pro standardní zabezpečení se doporučuje bezpečnostní třída 3. Pro skutečně nadstandardní zabezpečení je pak určena bezpečnostní třída 4.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).