Hlavní navigace

Jak překonat nástrahy při koupi nemovitosti

Praha, 21. července 2008: Nejen stavebnictví, ale také koupě stávajících nemovitostí zažívají svůj boom. Jako tuzemská či zahraniční firma, která hodlá do nemovitosti investovat nemalý peníz, nebo i jako běžný občan pořizující bydlení pro svou rodinu, můžete narazit na mnohá úskalí. Překážky v podobě právních rizik vyplývají z politické situace dřívějších režimů České republiky, jakož i z transformačního procesu.

Sdílet

Může se vám například přihodit, že smlouva, kterou jste uzavřeli, se náhle stane neplatnou, protože prodejce nebyl z důvodu tehdejší privatizace k prodeji oprávněn. Zvláštní téma tvoří také otázka restituce svého času z politických důvodů zabavených pozemků nebo jejich zdědění. Pozemkové knihy jsou navíc často špatně vedeny. Takže i při důkladnějším prozkoumání historie pozemku či nemovitosti nemusí být dohledána všechna data týkající se evidence předchozích majitelů, sousedských a uživatelských práv a v neposlední řadě také rozhodnutí k účelu pozemku. Česká republika disponuje dokonce speciálním právním oříškem, který je nerozlousknutelný nejen pro zahraniční investory – vlastnictví pozemku a nemovitosti na něm postaveném se nemusí shodovat!

Na tato a další podobná rizika začal reagovat také pojistný trh, který nabízí různé varianty pojistných řešení pod názvem „Pojištění právního důvodu (titulu)“. Pojišťovací makléř v první fázi ve spolupráci s lokálním právním zástupcem prověří všechna možná právní rizika. Kupec poté obdrží a projedná s makléřem návrh, která individuální rizika při transakci mohou a mají být pojištěna. „I v případech, kde nehrozí celková ztráta právního titulu, mohou z transakce vyplynout jiné nepředvídané náklady, jako například snížení hodnoty nemovitosti, náklady na soudní řízení a relační částka. Tato vedlejší rizika dokáže obsáhnout a pokrýt právě pojistka,“ radí Dr. Alena Bartoňová, jednatelka společnosti GrECo, International, poradenství pro riziko a pojištění s.r.o.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).