Hlavní navigace

IVAX mezi největšími investicemi na severu Moravy

Jednu z největších letošních zahraničních investic do České republiky uskuteční na severu Moravy izraelská farmaceutická společnost TEVA. V opavském závodě IVAX Pharmaceuticals s.r.o., dřívější Galeně, plánuje rozšířit výrobu za více než jednu miliardu korun. „Ještě významnější je ovšem tato investice svoji kvalitou a technologickou vyspělostí,“ upozorňuje Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.

Sdílet

„Rozšířením výroby společnost IVAX vytvoří tři stovky nových pracovních míst pro vysoce specializované odborníky. Při vyhledávání nových pracovníků chce IVAX spolupracovat přímo s místními školami,“ pokračuje Rudyšarová.

„Firmy podnikající ve farmaceutickém průmyslu patří k nejaktivnějším investorům do výzkumu avývoje. V roce 2006, ze kterého jsou zatím nejaktuálnější dostupné údaje, se farmaceutické firmy podílely na celkových výdajích na výzkum a vývoj v ČR 12,4 procenty. Do této oblasti investovaly více než 4miliardy korun,“ vypočítává Rudyšarová. Aktivnější byl podle ní pouze automobilový průmysl, který do výzkumu a vývoje investoval 7,3 miliard korun. Na třetí v pořadí, vývoj softwaru, šlo v roce 2,1 miliardy korun.

Celkem v České republice v celém odvětví výroby chemických látek, přípravků, léčiv a chemických vláken podniká 226 společností . Práci v těchto společnostech našlo 37 tisíc lidí.

Agentura CzechInvest pro Moravskoslezský kraj zprostředkovala v letech 1993 až 2007 dohromady 123 investičních projektů v celkové hodnotě 87,476 miliard korun. Investoři se v nich přislíbili vytvořit 22 221 pracovních míst. V pomyslném pořadí českých regionů tak severu Moravy v objemu nových investic patří třetí místo za Středočeským a Ústeckým krajem. V roce 2007 se pro Moravskoslezský kraj podle statistik agentury CzechInvest rozhodlo 17 společností s investicí 6,117 miliard korun. Vytvoří 1 766 nových pracovních míst. Moravskoslezský kraj je také domovem pro největší přímou zahraniční investici, kterou kdy Česká republika získala – automobilku Hyundai.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).