Hlavní navigace

Investiční strategie ING pro region Západní Evropy

Výhledy a prognózy svého týmu představil Simon Goodfellow ve čtvrtek 24. ledna v Praze.

Sdílet

Na začátku roku 2008 jsme prognózovali, že první čtvrtletí roku bude slabé. Konsensus (consesus forecast) příjmů byl příliš nadhodnocen, zejména pro USA ve vztahu k našim obavám o dopadu úvěrové krize na reálnou ekonomiku v různých částech světa. Tento názor se pomalu začíná měnit.

Po prudkém propadu indexů na světových burzách již víme, jak na naše obavy reagovaly ceny akcií na trzích. Akciové burzy v USA a v Evropě nyní vypadají atraktivněji v porovnání s dluhopisy (zejména vzhledem k budoucímu reálnému rozdílu mezi příjmy z akcií a příjmy z dluhopisů). Naše verze Fed modelu nedávno vydala signál ke koupi titulů z indexů S&P 500 a DJ Stoxx 600. Tento cyklický výkyv možná ještě nedosáhl svého minima, ale nedojde-li ke katastrofě v bankovním systému, domníváme se, že aktuální hladina trhu představuje atraktivní okamžik pro investování hotovostních rezerv na akciových trzích.

Náš „top down“ model příjmů indikuje, že ceny akcií na amerických trzích porostou tempem v rozmezí 1 až 7 %. Tento odhad je na jedné straně nižší než v konsensu typu „bottom up“, který predikoval 15 %, ale na druhé straně vyšší, než propad v dvouciferných hodnotách, který implikují aktuální hladiny cen akcií. To samé platí pro Evropu, kde příjmový model ING indikuje 3 až 10% růst ve srovnání s konsensem 10 %.

Dalo by se očekávat, že akciové trhy budou pozitivně reagovat na další snížení úrokových sazeb Federální bankou, k němuž může dojít již příští týden. Prezident George Bush ve své Zprávě o stavu Unie, kterou přednese 28. ledna, velmi pravděpodobně oznámí balíček opatření fiskální stimulace. Určitě se na trhu bude pochybovat o tom, jak rychle se projeví účinky těchto opatření, avšak je reálný předpoklad, že neosvědčí-li se „první balíček“, vláda představí další balíček. To samé platí i pro následné snižování úrokových sazeb. Další dobré zprávy mohou přijít, podaří-li se úspěšně nekapitalizovat pojišťovny, jejichž jediným předmětem činnosti bylo pojišťování hypoték (tzv. mono-line insurers).

Rok 2008 se bude s nejvyšší pravděpodobností vyznačovat pomalejším tempem růstu celé světové ekonomiky, nicméně fiskální a měnový aktivismus může hodně pomoci odstranit rizika pro finanční systém, který by jinak měl tendenci způsobovat, že se ze zpomalení ekonomiky stane hospodářská krize. Velkou část tohoto rizika již akciové trhy odrazily do cen akcií, takže – pokud se obavy budou efektivně řešit a zůstanou pod kontrolou – může to znamenat další růst akciových titulů.

Udrží-li si akciové trhy tempo růstu, očekáváme, že se na začátku růstového období bude akciovým titulům finančního sektoru (bank a pojišťoven) a cyklických průmyslových odvětvích dařit lépe, než akciím tzv. defenzivního sektoru a energetických a souvisejících odvětví. Souhlasíme s předpokladem, že akcie finančního sektoru mají dobrou valuaci, podaří-i se zažehnat katastrofický scénář. Domníváme se však, že konsensus příjmů pro automobilový, technologický sektor a pro stavebnictví a průmysl je příliš vysoký. Tato odvětví podle našeho názoru mohou být později letos svědky úpravy cen svých akcií směrem dolů. Z tohoto důvodu potvrzujeme své „podvážené“ (underweight) hodnocení těchto oblastí.

Ropa, zemní plyn a komoditní odvětví (včetně chemické výroby) obvykle tvoří protipól finančnímu sektoru, takže bude-li se dařit bankovnictví a pojišťovnictví, tyto sektory pravděpodobně půjdou dolů. Naše „převážené“ (overweight) hodnocení defenzivních sektorů – například telekomunikací, péče o zdraví a potravinářství. Jedinou výjimku tvoří energetika, která je napojena na sektor zpracování ropy a zemního plynu. Akcie těchto podniků jsou v porovnání se svým historickým průmyslem drahé k nákupu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).