Hlavní navigace

Invesmart žádný úvěr od Union banky nedostal

Vlastník Union banky, nizozemská společnost Invesmart B.V., potvrdila, že od Union banky nikdy žádný úvěr neobdržela. Podle dnešní zprávy České tiskové kanceláře totiž česká policie obvinila tři bývalé členy představenstva Union banky z porušování povinností při správě cizího majetku v souvislosti s úvěrem ve výši 140 miliónů korun poskytnutým Union bankou. Tento úvěr údajně podle ČTK získala společnost Invesmart. Společnost Invesmart, ani žádná jiná společnost spřízněná s Invesmartem či jeho vlastníky však nikdy žádný úvěr od Union banky nedostala. Vzhledem k nadcházející arbitráži mezi Invesmartem a Českou republikou a mezi Paolem Catalfamem a Českou republikou považují žalobci tyto informace za pokus o další poškození jejich dobrého jména. Zvažují proto přijetí příslušných právních kroků ve vztahu k ČTK a jejímu zdroji informací.

Sdílet

Invesmart měl údajně obdržet úvěr od Union banky. Ve skutečnosti jde o naprosto lživou informaci zveřejněnou s cílem dále poškodit naše dobré jméno, uvedl Paolo Catalfamo, předseda představenstva a ředitel společnosti Invesmart. Házet špínu na Invesmart právě teď je o to absurdnější, že jsem před dvěma týdny dva dny v kuse podával svědectví na české policii. Snažil jsem se tam vysvětlit všechny skandální a protiprávní události, ke kterým v Union bance v minulosti došlo, aniž by policie či bankovní dohled České národní banky zasáhly. Oceňuji však, že česká policie začala tunelování Union banky konečně vyšetřovat. Podle mého názoru by se ale měla soustředit spíše na skutečné zločiny namísto půjček, které neexistovaly a o kterých informuje ČTK, dodal.

Union banka, její manažeři i zástupci vlastníků byli v tomto roce oběťmi řady trestných činů spáchaných v souvislosti s Union bankou. Předseda představenstva společnosti Union Group byl unesen, kdosi rozšiřoval falešné směnky s údajným podpisem Paola Catalfama a Krajský soud v Ústí nad Labem vyhlásil na Union banku podvodný konkurz na základě zfalšovaných dokumentů. Česká policie však zatím vyšetřování těchto případů nedokončila.

Invesmart B.V. je investiční společnost registrovaná v Nizozemí. Invesmart se stal většinovým vlastníkem Union Group a Union banky v červnu 2002 a Česká národní banka pak v listopadu tuto transakci povolila. V únoru 2003 byla Union banka donucena uzavřít své pobočky. Česká národní banka poté poslala Union banku do likvidace, jejímž výsledkem byl i přes opakovaná prohlášení představitelů ČNB konkurz banky. V srpnu 2003 pak Invesmart a Paolo Catalfamo oznámili, že proti České republice zahájili dvě arbitrážní řízení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).