Hlavní navigace

IFC zahajuje v ČR nový program záruk za úvěry pro energeticky úsporné projekty

První bankou, která tyto úvěry poskytuje, je Česká spořitelna v rámci nového produktu FINESA

Sdílet

IFC (International Finance Corporation, člen skupiny Světové banky) zahajuje dnešním dnem program CEEF (Commercialising Energy Efficiency Finance – Podpora komerčního financování energeticky úsporných programů). První bankou, která se do tohoto programu zapojila, je Česká spořitelna s vlastním úvěrovým produktem FINESA (Financování Energii Spořících Aplikací). Ten umožňuje klientům získat finanční prostředky pro projekty uvedeného typu s využitím bankovních záruk IFC.

Cílem programu je poskytnout zájemcům jednoduchý přístup k financování projektů, které přinášejí úspory energie a/nebo emisí skleníkových plynů. Podnikatelé a ostatní uchazeči získají zvýšenou jistotu pro zabezpečení financí při uskutečňování svého projektu, řekl Martin Dašek, manažer programu CEEF pro Českou republiku.

Podpora probíhá formou poskytnutí záruky až do výše 50 % objemu úvěru na základě vyhodnocení kvalit projektu. Tato záruka IFC zlepší uchazečům o bankovní úvěr pozici v případě, kdy za něj ze svých prostředků nebudou schopni poskytnout plné zajištění. Další službou IFC, poskytovanou v rámci tohoto programu, je technická pomoc, která výše uvedené projekty pomáhá připravovat pro financování a zároveň zvyšuje kapacity a schopnosti bank takové projekty financovat.

Organizátorem programu v České republice a dalších čtyřech zemích střední a východní Evropy (tj. na Slovensku, v Lotyšsku, Litvě a Estonsku) je International Finance Corporation (IFC, člen skupiny Světové banky), ve spolupráci s Globálním fondem pro životní prostředí (GEF).

Program je navržen tak, aby zajistil trvalé působení, tj. aby zlepšil obecný přístup finančních institucí k financování těchto projektů. Je navíc tržně orientován, pracuje s tržními cenami a je otevřeně přístupný všem finančním institucím. Česká spořitelna byla jednoznačně velmi aktivní a flexibilní při sestavování svého produktu. Navíc má bohaté zkušenost z oblasti financování malých a středních firem i měst a obcí, což jsou hlavní cílové skupiny programu CEEF, uvedl Dašek.

Produkt FINESA (Financování Energii Spořících Aplikací) je primárně určen malým a středním firmám na investiční financování energeticky úsporných investic, komentoval hlavní principy produktu Gernot Mittendorfer, člen představenstva a náměstek generálního ředitele České spořitelny.

V rámci produktu FINESA mají klienti snazší přístup k finančním zdrojům díky částečné záruce, která je již obsažena v ceně úvěru. Součástí programu je poradenství při přípravě projektů. Výše úvěru může činit 2 až cca 150 milionů Kč, délka splatnosti je 5 – 7 let se zárukou, delší splatnost lze dohodnout individuálně. Úvěr lze sjednat v Komerčních centrech České spořitelny. Do programu poskytování záruk je zapojena i dceřinná společnost České spořitelny, a.s. – ČS Leasing, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).