Hlavní navigace

I přes snížení důvěra nadále vysoká

Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátoru ekonomického sentimentu) se v dubnu 2007 oproti předchozímu měsíci, kdy dosáhlo svého historického maxima, snížilo o 1,2 bodu. Saldo podnikatelského indikátoru se snížilo o 0,4 bodu na třetí nejvyšší hodnotu ve své historii. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se snížilo o 4,5 bodu. Ve srovnání s dubnem 2006 je saldo souhrnného indikátoru důvěry o 5 bodů vyšší, důvěra podnikatelů je o 6,7 bodu vyšší a důvěra spotřebitelů je o 2 body nižší.

Sdílet

průmyslu se ve srovnání s předchozím měsícem mírně zvýšilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení celkové poptávky se zvýšilo, stejně jako hodnocení zahraniční poptávky. Dle mínění respondentů se snížily zásoby. Pro období příštích tří měsíců respondenti očekávají pomalejší růst výrobní činnosti a zaměstnanosti, dvě třetiny z nich počítají se stabilním vývojem. Pro období příštích tří i šesti měsíců jsou očekávání ekonomické situace ve srovnání s březnem nižší. Využití výrobních kapacit v průmyslu se oproti minulému čtvrtletí mírně snížilo a dosáhlo 87,8 %. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu oproti minulému měsíci snížilo o 0,3 bodu, ale je o 5,4 bodu vyšší než v dubnu 2006.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace meziměsíčně mírně zvýšilo. Hodnocení celkové poptávky se zvýšilo také. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají pokračování dosažené úrovně stavební činnosti a převážně počítají s neměnností cen, třetina respondentů však očekává jejich růst. Zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 9,1 měsíců. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou oproti vysokým hodnotám v minulých měsících nižší. Celkově se saldo indikátoru důvěry ve stavebnictví meziměsíčně mírně zvýšilo (o 0,5 bodu) a je o 5 bodů vyšší než před rokem.

V odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace ve srovnání s březnem zvýšilo. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se nezměnila, pro příštích šest měsíců jsou vyšší. Podle mínění respondentů se zásoby v dubnu snížily. Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně zvýšilo o 2 body a dosáhlo nejvyšší hodnoty ve své historii; v meziročním srovnání je o 8,1 bodů vyšší.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v dubnu nezměnilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se zvýšilo. Očekávání vývoje poptávky pro příští tři měsíce jsou však nižší. Očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců nižší než v březnu. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci, kdy dosáhlo své nejvyšší hodnoty, snížilo o 1,3 bodu, ale je o 8,3 bodu vyšší než v dubnu 2006.

Ze šetření mezi spotřebiteli v dubnu vyplynulo, že očekávají zhoršení celkové ekonomické situace i své finanční situace. Oproti březnu se podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, mírně zvýšil. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit se zvýšil. Spotřebitelé považují současnost za dobu vhodnou k nakupování. Indikátor spotřebitelské důvěry se celkově oproti minulému měsíci, kdy dosáhl historického maxima, snížil o 4,5 bodu a v meziročním srovnání je o 2 body nižší.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).