Hlavní navigace

Hypoteční banka informuje klienty o odpočtu úroků

Hypoteční banka, specialista na poskytování hypotečních úvěrů, doporučuje svým klientům nepodcenit stávající výklad zákona o daních z příjmů. Stávající znění zákona podle vyjádření Ministerstva financí neumožňuje odpočet zaplacených úroků od daňového základu v případě druhého a dalšího refinancování hypotečního úvěru. Hypoteční banka si nechala vypracovat výklad nezávislých poradců, který je v souladu s uvedeným názorem Ministerstva financí.

Sdílet

Je třeba zdůraznit, že tato problematika se týká skutečně jen zlomku klientů, protože jejich drtivá většina potřebu refinancovat jednoduše nemá. Jedná se však o zákon platný a my ho musíme respektovat. Naše klienty na tuto problematiku upozorňujeme a doporučujeme jim, aby se v této věci poradili se svým daňovým poradcem, případně správcem daně. Klienti se tak vyhnou možnému postihu ze strany finančního úřadu, komentuje situaci Jan Sadil, generální ředitel Hypoteční banky.

Odpočet zaplacených úroků je jedním ze dvou nástrojů podpory hypotečních úvěrů ze strany státu. U každé domácnosti lze ročně uplatnit až 300 000 Kč zaplacených na úrocích u úvěru sloužícího k bydlení, což v běžných případech znamená úsporu několika tisíc korun ročně. Druhým nástrojem podpory hypoték je státní finanční podpora, která v současné době činí jeden procentní bod. Od února 2009 je vyplácena těm klientům, kteří splnili všechny podmínky dané Nařízením vlády č. 249/2002 Sb. (např. věk žadatelů do 36 let, nemovitost starší 2 roky) a žádost o tuto podporu podali nejpozději v den prvního čerpání hypotéky. Ministerstvo pro místní rozvoj však uvažuje, že by bylo možné o podporu zažádat zpětně a podpora by se tak zpřístupnila i dalším lidem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).