Hlavní navigace

GFOCP: Někteří klienti KTP Quantum dezinterpretují institut platebního rozkazu

Z aktuálních informací z tisku vyplývá, že někteří klienti zkrachovalé společnosti KTP Quantum dezinterpretují institut platebního rozkazu, když tvrdí, že jim na základě vydání soudního platebního rozkazu musí Garanční fond obchodníků s cennými papíry vyplatit do dvou týdnů náhradu jejich majetku. Garanční fond k tomu uvádí následující:

Sdílet

Co to je institut platebního rozkazu?

Institut platebního rozkazu byl v právním řádu České republiky zřízen kvůli urychlení vyrovnání závazků mezi některými subjekty.

Jak funguje platební rozkaz?

Soud vydá platební rozkaz pouze na základě ověření administrativních náležitostí ze strany žalujícího, aniž zkoumá faktickou podstatu věci. Rozkaz ovšem nabývá platnosti jen tehdy, pokud proti němu žalovaný nepodá ve lhůtě 15 dnů odpor. Pokud je podán odpor, vrací se celý případ k běžnému soudnímu jednání, jehož termín závisí na časových možnostech příslušného soudu a platební rozkaz se ze zákona automaticky ruší v celém rozsahu.

Jak reaguje na platební rozkazy GFOCP?

GFOCP dosud podal odpor proti všem vydaným platebním rozkazům a bude tak činit i v případě avizovaných platebních rozkazů ze strany některých klientů společnosti KTP Quantum. GFOCP zároveň odmítá dezinterpretaci, která se objevila v médiích ze strany některých klientů.

Garanční fond chápe složitou situaci, v níž se nachází klienti zkrachovalé společnosti KTP Quantum, a snaží se využít všech svých právních možností k tomu, aby co nejdříve mohl provést výplaty. Proto v minulých dnech podal na žaloby na správce konkursní podstaty společnosti KTP Quantum, jejichž cílem je mimo jiné získat z jeho strany všechny nezbytné podklady. Správce KTP Quantum totiž dne 4. 7. 2003 písemně prohlásil podklady předané jeho předchůdcem za nesprávné a tudíž nepoužitelné, přičemž nové podklady v požadované podobě dosud nepředal.

Garanční fond zároveň znovu konstatuje, že pro vyplacení náhrad je nezbytná úzká spolupráce s konkursním správcem, který poskytuje podklady pro ověřování náhrad přihlášených ze strany klientů. V těchto dnech úspěšně probíhá výplata třetí tranše náhrad klientů druhého největšího případu zkrachovalé společnosti Private Investors. GFOCP v loňském roce rovněž úspěšně zahájil výplaty klientů zkrachovalé společnosti Bradley, Rosenblatt & Comp.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).