Hlavní navigace

Fond pojištění vkladů oslaví 15. narozeniny

[Tisková zpráva] 1. dubna 2010 uplynulo již 15 let od zahájení činnosti kanceláře Fondu pojištění vkladů (FPV).

Sdílet

Za tuto dobu Fond pojištění vkladů, a stejně tak tuzemský bankovní systém, urazil obrovský kus cesty a prošel neuvěřitelným vývojem. Během tohoto času načerpal zkušenosti, kterými se může pochlubit jen málokterý evropský systém pojištění vkladů. Výsledkem dosavadního vývoje je fakt, že český bankovní sektor a s ním i systém pojištění vkladů nyní patří mezi nejstabilnější v Evropě.

Fond pojištění vkladů vznikl v polovině devadesátých let jako jeden z prvků, který měl pomoci stabilizovat český bankovní trh, který díky nekvalitním a děravým zákonům trpěl obrovskou ztrátou důvěry.  Banky a družstevní záložny tehdy vznikaly jak houby po dešti. Stejně rychlým tempem ale také český bankovní sektor opouštěly. Bohužel velmi často i se všemi penězi svých klientů. Hlavní úlohou Fondu pojištění vkladu bylo v těchto bouřlivých dobách obnovit důvěru obyvatelstva v bankovní sektor a poskytnout klientům garanci, že o své úspory v bankách nepřijdou.

Díky zásadním legislativním změnám, zpřísnění dozoru, vstupu zahraničních investorů a existenci Fondu pojištění vkladů se povedlo bankovní sektor ozdravit a jeho další vývoj nasměrovat správným směrem.

Ozdravení bankovního trhu nebylo zadarmo

Fond pojištění vkladů od svého vzniku vyplatil cca 300 000 klientům náhrady za pojištěné vklady v hodnotě přesahující 25 miliard korun. Výplaty se týkaly klientů 12 bank, které zkrachovaly mezi roky 1995 a 2003. Z nichž absolutně největší sousto představoval pád Union banky, který se dotknul zhruba 130 000 klientů. Těm Fond na náhradách vkladů vyplatil celou polovinu všech náhrad, až 12 miliard korun. V roce 2008 byla ukončena výplata klientů poslední ze zkrachovalých bank – Plzeňské banky.

„Od konce roku 2003 žádná banka nezkrachovala, a ani v době celosvětové finanční krize se žádná z tuzemských bank nedostala do insolvence, takže Fond pojištění vkladů nemusel přistoupit ke spuštění systému výplaty náhrad. Tuto skutečnost považuji za jednoznačný důkaz, že český bankovní trh je v současné době ve vynikající kondici. To navíc potvrdily nedávno zveřejněné výsledky zátěžových testů, kterými finanční stabilitu tuzemských bank prověřovala Česká národní banka,“ komentuje aktuální situaci Josef Tauber, předseda správní rady FPV.  „Podobné „štěstí“ však neměly banky ve Velké Británii, Belgii či Holandsku, jejichž klienti v době krize podlehli panice a svými hromadnými výběry dostaly tyto banky do potíží. Reakcí evropské komise na tyto události jsou radikální změny v systému pojištění vkladů, které se dotknou také fungování tuzemského systému pojištění vkladů,“ doplnil Josef Tauber.

EU sjednocuje podmínky pojištění vkladů

V návaznosti na novou evropskou směrnici, která začne za území celé EU platit k 1. lednu 2011, dojde k navýšení limitů pojištění vkladů ze současných 50 000 eur na 100 000 eur. Bude také zkrácena lhůta pro zahájení výplaty klientů zkrachovalých bank ze 3 měsíců na 20 pracovních dnů. Aby Fond pojištění vkladů vyhověl předpisům Evropské komise, začal v loňském roce připravovat přechod na nový, technologicky pokročilejší systém výměny dat v rámci tuzemského bankovního sektoru. Fond pojištění vkladů dokončil výběrové řízení na dodavatele nového IT řešení a ve zbývajících měsících tohoto roku bude probíhat vývoj samotného systému a jeho implementace a testování.

Kromě aktivit souvisejících s přechodem na nový výplatní systém Fond pojištění vkladů dlouhodobě pracuje na zlepšení povědomí obyvatel České republiky o existenci systému pojištění vkladů.

V současnosti Fond pojištění vkladů ručí za vklady v objemu 2,1 bilionu Kč uložených u 38 pojištěných finančních institucí, které za loňský rok do společného garančního fondu odvedly 1,914 miliardy korun. Objem prostředků spravovaných Fondem se díky tomu rozrostl na více než 14 miliard korun. Přehled institucí zapojených do systému pojištění vkladů a další potřebné informace naleznete na stránkách Fondu pojištění vkladů www.fpv.cz.

Milníky v historii Fondu pojištění vkladů:

1.    duben 1995 – zahájení činnosti kanceláře Fondu pojištění vkladů

2.    1995 – krach první banky od počátku existence Fondu (Česká banka,a.s.)

3.    2002 – rozšíření pojištění na vklady vedené v cizí měně a navýšení maximálního limitu ze 400 tis. Kč na 25 000 eur

4.    2003 – ČNB označila Union banku za insolventní

5.    2003 – poslední krach banky v historii České republiky (Plzeňská banka, a.s.)

6.    2006 – zapojení družstevních záložen do systémů pojištění vkladů

7.    2008 – ukončena výplata klientů zkrachovalé Plzeňské banky

8.    2008 – zrušení 90% spoluúčasti klientů a navýšení maximálního limitu z 25 000 eur na 50 000 eur

9.    2009 – zahájení příprav přechodu na nový, zrychlený systém výplaty náhrad vkladů z dílny Evropské komise


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).