Hlavní navigace

Dodatečná výplata klientů zkrachovalých bank oddálí druhý částečný rozvrh

OSTRAVA - V pořadí druhá částečná výplata věřitelů Union banky, se kterou počítal správce konkursní podstaty Lukáš Raida, bude oddálena kvůli výplatě dodatečných náhrad pro tři zkrachovalé banky (Union banka, Plzeňská banka a Kreditní banka Plzeň). Poslanci a senátory schválená novela zákona o zrušení FNM, která také obsahuje novelu zákona o bankách, totiž přiznává věřitelům dodatečnou náhradu 100 procent vkladů až do výše 4 miliónů korun, kterou bude vyplácet Fond pojištění vkladů.

Sdílet

A co to znamená pro Union banku? „Kromě oddálení druhého částečného rozvrhu to krátkodobě přinese výrazný nárůst administrativní práce,“ uvedl Raida s tím, že zaměstnanci Union banky musí na základě údajů o tom, komu a kolik již bylo vyplaceno, připravit pro Fond pojištění vkladů databázi oprávněných nároků klientů. Union banka bude zodpovědná za dodání podkladů pro FPV a bude proto vyřizovat i případné reklamace.

Konstrukce náhrady je taková, že ji zákon retrospektivně přiznává všem klientům. V případě Union banky jich bylo v době jejího krachu přes 130 tisíc. Všichni tedy mají nárok na celou výši svých vkladů, maximálně ale do čtyř miliónů korun.

Od této sumy se však musí odečíst již vyplacené peníze za pojištěné vklady, tedy 90 procent vkladů, ale maximálně 25 tisíc eur. V době krachu Union banky to bylo podle tehdejšího kursu necelých 800 tisíc korun.

Dále je třeba věřitelům odečíst již vyplacené peníze z částečného rozvrhu. To se však týká pouze těch, kteří poté, co dostali 90 procent vkladu, přihlásili zbývajících 10 procent jako pohledávku za konkursní podstatou a jejich pohledávka byla uznána. Takových věřitelů bylo zhruba 75 tisíc a pouze jim vznikl nárok na výplatu z částečného rozvrhu. Právě v tzv. prvním částečném rozvrhu věřitelé dostaly 20 procent ze svých uznaných pohledávek, což bylo na začátku loňského roku.

„V průběhu září budeme pracovat na databázi, abychom vše stihli. Technicky jsme připraveni, ale některé jiné práce budou muset počkat a samozřejmě bude příprava databáze něco stát,“ dodal správce.

Po výplatě dodatečných náhrad vyplývajících z novely zákona o zrušení FNM bude mít nárok na peníze z druhého částečného rozvrhu z Union banky již jen ten věřitel, jehož vklad překročil hranici čtyř miliónů korun a jeho pohledávka byla uznána. Největším věřitelem Union banky zůstane Fond pojištění vkladů, jehož nárok se ještě zvýší o částky, které nyní vyplatí. Jinými slovy věřitel, jehož vklad nepřesáhl čtyři milióny korun, dostane peníze jako dodatečnou náhradu, ale už nemá nárok na peníze z částečného rozvrhu. Tento nárok přejde na Fond pojištění vkladů.

Oldřich Babický,
tiskový mluvčí SKP Union banka, a. s. „v likvidaci“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).