Hlavní navigace

Devátého prosince se mění jízdní řád, vyjedou také nové expresy do Brna

V novém jízdním řádu, platném od 9. prosince, vyjede o 12% více dálkových vlaků, přibude nový spoj EuroNight například do Bazileje, vznikne i přímé spojení s Amsterodamem, bude jezdit 5 nových expresů mezi Prahou a Brnem a s novými rychlíky se setkají cestující na většině důležitých tras v České republice.

Sdílet

Zákazníci Českých drah budou moci využívat speciální tarifní nabídku do Německa, která cestu velmi výrazně zlevní. Do Brna bude možné jet vlakem už za 35 Kč.

V novém jízdním řádu je 8 374 vlaků (7 600 osobních, 436 rychlíků, 241 spěšných vlaků, 33 spojů EuroCity, 26 Expresů, 20 vlaků SuperCity, 12 spojů InterCity a 6 nočních EuroNight).

Rychlíky a Expresy vozí České dráhy na základě objednávky Ministerstva dopravy, osobní a spěšné vlaky objednávají jednotlivé krajské úřady. Ministerstvo a kraje také určují počty spojů i jejich časové polohy.

Nové expresy mezi Prahou a Brnem – za cenu od 35 Kč

Devátého prosince vyjede 6 vlaků kategorie expres mezi Prahou a Brnem, na své cestě zastaví pouze v Pardubicích. České dráhy tak nabídnou každou hodinu komfortní expresní spojení Prahy a Brna vlaky EuroCity, SuperCity nebo Expres. Praha – Brno vlakem EuroCity a Expres: 2 hodiny 42 minut, Praha – Brno vlakem SuperCity: 2 hodiny 26 minut.

Mezi Prahou a Brnem budou moci zákazníci s In-kartou/Rail plus cestovat už za 35 korun. Jízdenky „Šťastná eLiška“ bude možné koupit přes internet v den odjezdu za 75% původní ceny jízdenky eLiška, která stojí 140 Kč.

Novinky ve vnitrostátní dálkové dopravě

Vlaky SuperCity Pendolino pojedou o do Ostravy o 7 minut rychleji. Jeden pár bude převeden do kategorie InterCity (odjezd z Prahy-Holešovic v 11:23, z Ostravy hlavního nádraží v 15:01). Přímé rychlíky Brno – Hradec Králové jsou přesměrovány na trasu Brno – Praha, spojení do Hradce Králové bude nově s přestupem v Pardubicích. V úseku Praha – Česká Třebová tak vznikne hodinový takt rychlíků. Na jižní Moravu pojedou z Prahy dva nové expresy: „Šohaj“ do Veselí nad Moravou (odjezd z Prahy 9:06) a „Mojmír“ do Luhačovic (odjezd z Prahy 13:06).

Dálkové vlaky na trase Bohumín – Ostrava – Přerov – Brno budou jezdit v hodinovém taktu (kromě jedné výjimky dopoledne a dvou výjimek o víkendech) a budou sestaveny z modernizovaných vozů ve větším rozsahu, než dosud. Každý druhý nebude zastavovat ve Studénce, Suchdole nad Odrou a Hranicích na Moravě.

Mezi Ostravou-Svinov a Opavou budou jezdit rychlíky v dvouhodinovém taktu, z Opavy budou pokračovat střídavě do Jeseníku a do Olomouce.

Počet rychlíků bude navýšen také na trasách České Budějovice – Havlíčkův Brod (1 pár), Praha – České Budějovice (1 pár v neděli), Jeseník – Krnov – Opava (1 pár, nově čtyřhodinový takt), Olomouc – Krnov – Opava (1 pár, nově čtyřhodinový takt), Kolín – Ústí nad Labem (2 páry), Praha – Ústí nad Labem (1 pár), Nymburk – Česká Lípa (1 pár v pracovní dny). Z Prahy do Železné Rudy a zpět pojede nově pět přímých rychlíků. Z České Lípy budou nově prodlouženy dva páry rychlíků z Nymburku až do Rumburku.

Novinky v mezinárodní dopravě: Praha – Berlín za 29 Eur

Od 9. prosince budou moci cestující využívat novou cenovou nabídku pro cestu z Prahy a Brna do Německa ve všech přímých vlacích EuroCity. Praha – Berlín: 29 Eur, Brno – Berlín: 39 Eur, Brno – Drážďany: 29 Eur. Jízdenky mohou cestující koupit jen přes internetový obchod ČD na adrese www.eshop.cd.cz, na každý spoj je k dispozici omezený počet jízdenek za tuto cenu.

Další novinky

Je zaveden nový vlak EuroNight v trase Františkovy Lázně – Plzeň – Praha – Bratislava – Budapešť. Současný vlak EuroNight z Prahy do Wiesbadenu bude přesměrován na trasu Praha – Frankfurt – Bazilej. Ve Frankfurtu i Karlsruhe je možný přestup na TGV směr Štrasburk a Paříž. Zavedeny jsou nové přímé vozy EuroNight Praha – Amsterodam. Každý den jsou vedeny 3 vlaky vyšší kvality po trase Praha – Ostrava – Žilina, současné vlaky EuroCity přes Vsetín a Horní Lideč jsou převedeny do kategorie Expres. Spojení s Bavorskem je rozšířeno o jeden pár rychlíků, dva páry denně spojí Prahu s Mnichovem, dva páry s Norimberkem. V letní sezoně pojede dvakrát týdně přímý lehátkový vůz z Prahy do černohorského Baru.

I v příštím roce budou České dráhy pokračovat ve významných investicích do obnovy vozového parku v regionální dopravě

Příští rok přibude na českých tratích 8 nových příměstských patrových jednotek CityElefant, 29 Regionov pro regionální tratě i další řídící vozy 954 (vznikají přestavbou nepotřebných poštovních vozů) a vozy 054, které společně tvoří ve spojení se čtyřnápravovým motorovým vozem 854 moderní motorové soupravy, které už dnes jezdí v tomto složení v okolí Brna.

Investice státu do železniční infrastruktury v roce 2008

Od roku 2008 bude stát investovat po dobu tří let až trojnásobné částky do obnovy železniční infrastruktury, proti dosavadnímu stavu. Bude probíhat celá řada výluk, které ovlivní také spoje Českých drah. Mezi největší investiční akce patří dokončení Nového spojení v Praze, přestavba železniční stanice Praha hlavní nádraží, včetně prvních čtyř nástupišť, rekonstrukce vinohradského tunelu v Praze, od 5. května do 28. června vyloučen provoz Praha hlavní nádraží – Praha-Smíchov, rekonstrukce a elektrifikace trati Letohrad – Lichkov.

Knižní jízdní řád

Jízdní řád je možné zakoupit ve všech prodejních místech Českých drah od pondělí 19. listopadu, cena 60 Kč.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).