Hlavní navigace

Cyklistické přilby pro děti nesplnily požadavky na bezpečnost

Kontrola České obchodní inspekce se zaměřila na cyklistické přilby.

Sdílet

Na základě informace deníku MF DNES, že některé cyklistické přilby určené dětem podle posouzení SZÚ Brno nesplňují ustanovení zákona o technických požadavcích na výrobky (zák. č. 22/1997 Sb.) a příslušného nařízení vlády (NV č. 21/2003 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na osobní ochranné prostředky), provedla ČOI mimořádnou dozorovou akci se zaměřením na vyhledání konkrétních typů přileb:

  • 1. Cyklistická přilba typ PP038, model MV6–2
  • 2. Cyklistická přilba BABY „beruška“
  • 3. Cyklistická přilba MUSTANG KID
  • 4. Cyklistická přilba Cratoni Pilota

Cyklistické přilby (1 až 3) byly odebrány a odeslány k ověření, zda jsou vyrobeny a vybaveny v souladu s požadavky kladenými na tento druh ochranných prostředků (dle ČSN EN 1078). Cyklistická přilba č. 4 nebyla v tržní síti nalezena ani při rozšířeném celorepublikovém vyhledávání.

Žádná z posuzovaných přileb nevyhověla zákonu v požadavcích na vybavení informacemi pro spotřebitele. Cyklistická přilba typ PP038, model MV6–2, a přilba BABY „beruška“ (č. 1 a 2) nevyhověly některým požadavkům normy (ČSN EN 1078 – Přilby pro cyklisty a pro uživatele skateboardů a kolečkových bruslí):

  • u výrobku č.1 byly zjištěny závady při laboratorně prováděných zkouškách pevnosti náhlavní vložky – došlo k utržení spony
  • výrobek č. 2 nevyhověl při zkouškách odolnosti proti nárazu (snížená schopnost tlumení nárazu)

U vzorků přilby MUSTANG KID (č. 3) nebyly praktické zkoušky provedeny, neboť jejich velikost neodpovídala údajům uvedeným na výrobku, tj. informace pro spotřebitele byly klamavé. Zjištěný vnitřní obvod přilby se pohyboval mimo rozsah normy (přilbu nebylo možno nasadit ani na typizovanou maketu zkušební hlavy o nejmenším obvodu). Přilby o větším vnitřním průměru se nepodařilo odebrat.

ČOI vydala na základě kontrolních zjištění a laboratorního ověření zákaz prodeje a distribuce tří typů cyklistických přileb s názvy: PP038, BABY „beruška“ a MUSTANG KID. Celkem byl zakázán prodej 313 kusů přileb v hodnotě 77 962 Kč.

Informace o výrobcích PP038 a BABY „beruška“ byly nahlášeny do výstražného systému RAPEX. S kontrolovanými osobami bude zahájeno správní řízení.

ČOI bude nadále věnovat problematice osobních ochranných prostředků zvýšenou pozornost, aby přiměla distributory tohoto sortimentu plnit stanovené povinnosti: konkrétně prodávat ochranné přilby vybavené nejen všemi potřebnými a pravdivými označeními a návodem k použití, ale také ověřovat, zda výrobky fakticky svými mechanickými a konstrukčními vlastnostmi splňují všechna bezpečnostní hlediska. Pouze při dodržení těchto požadavků mohou OOP řádně plnit svou ochrannou funkci při praktickém používání.

Spotřebitelům ČOI doporučuje, aby koupi cyklistických přileb věnovali náležitou pozornost – aby si výrobek před koupí vyzkoušeli, zkontrolovali označení CE, návod k použití v českém jazyce a doklad o koupi si uschovali pro případ reklamace.

Miloslava Fléglová
tisková mluvčí ČOI

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).