Hlavní navigace

Česká správa sociálního zabezpečení přispěla do státního rozpočtu o 2 miliardy korun více než se očekávalo

Do státního rozpočtu ČR vybrala Česká správa sociálního zabezpečení na pojistném na sociální zabezpečení téměř o 2 mld. Kč více než se původně očekávalo. Jak vyplývá z předběžných výsledků hospodaření ČSSZ, byl v roce 2004 o tuto částku překročen stanovený rozpočet příjmů z pojistného.

Sdílet

Na pojistném bylo vybráno celkem 285 mld. Kč. Rozpočet příjmů z pojistného byl přitom pro ČSSZ na rok 2004 stanoven o 7 % vyšší než bylo na pojistném vybráno v roce 2003 (podle očekávaného růstu mezd).

Vyšší výběr pojistného znamená, že přebytek tzv. důchodového účtu ČSSZ bude větší než se původně očekávalo. Ke konci listopadu 2004 byl tzv. účet důchodového pojištění spravovaný ČSSZ, očištěný o výdaje, které souvisejí s jinými obdobími, v přebytku cca 3,8 mld. korun.

Také stanovený rozpočet na výdaje na dávky důchodového pojištění a ostatní sociální dávky pro rok 2004 byl dodržen. Na dávkách důchodového pojištění a dávkách sociálního zabezpečení bylo celkem vyplaceno 259,1 mld. Kč. Stanovený rozpočet ČSSZ nebyl vyčerpán ve výši 40 mil. Kč.

ČSSZ tohoto úspěchu dosáhla díky standardně vysoké úspěšnosti výběru pojistného. Ta ukazuje, kolik procent z předepsaného pojistného (a příslušenství) ČSSZ skutečně vybere. Trend úspěšnosti výběru pojistného a příslušenství se od roku 2000 výrazně zlepšuje.

Počínaje rokem 2002 se podařilo dosáhnout hranice 99 % úspěšnosti výběru předepsaného pojistného a příslušenství k pojistnému a nadále se tato hranice udržuje (viz tabulka na www.cssz.cz, Vývoj předpisů a skutečných plateb v roce 2004).

Příslušenstvím pojistného je zejména penále za nezaplacení pojistného.

ČSSZ spravuje svěřené prostředky státního rozpočtu skutečně efektivně a hospodárně. Výdaje na administraci systému v roce 2004 přitom činily pouze 1,8 % z vybraného pojistného. Tyto výdaje jsou standardně nižší než u obdobných institucí v zahraničí.

Přesné informace o přebytku v systému důchodového pojištění, spravovaném ČSSZ, za rok 2004 budou k dispozici po zpracování roční účetní uzávěrky ČSSZ ve druhé polovině ledna 2005.

Mgr. Alena Fraňková
odbor komunikace

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).