Hlavní navigace

Nový ČSOBP Index: Na špičce míst s nejvyšším rizikem dopravních nehod dohnaly Prahu severní Čechy

Zatímco doposud si řidiči osobních aut z Prahy neochvějně drželi pozici těch, kdo zaviňují nejvíce dopravních nehod, v současnosti jim začínají těžce šlapat na paty motoristé z dalších míst v zemi, zejména ze severních Čech nebo například z Kladna. Kladno je navíc i okresem, které drží neslavný primát v četnosti nehod zaviněných motorkáři.

Sdílet

Jak vyplývá z aktuálního ČSOBP Indexu škod z povinného ručení, u majitelů osobních aut z Prahy byla sice v prvních devíti měsících letošního roku i nadále největší pravděpodobnost, že zaviní havárii, rizikovostí se jim však velmi přiblížili řidiči z Ústí nad Labem a Mostu a proti dřívějšku si hodně pohoršili rovněž řidiči z Děčína. Indexem ČSOB Pojišťovna porovnává, jak se liší motoristé z jednotlivých okresů republiky z hlediska frekvence zaviněných pojistných událostí z povinného ručení.

Na každých sto osobních aut z Prahy, jejichž majitelé mají povinné ručení u ČSOB Pojišťovny, připadá sice i v současnosti téměř deset zaviněných nehod, tento poměr je však již několik let téměř konstantní nebo se dokonce nepatrně zlepšuje. Mírné zlepšení se letos projevilo také v okresech Praha-východ a Praha-západ. Naproti tomu rizikovost majitelů osobních aut ze severních Čech proti loňsku zřetelně vzrostla a na řidiče z Prahy se dotahují také motoristé z Kladna. Na Moravě patří k tradičně nejrizikovějším okresům Ostrava, Brno-město a Karviná. Celkově si ovšem řidiči z Čech a Moravy nemají co vyčítat: v průměru je letos jejich rizikovost úplně stejná.

„Mírné zlepšení nehodovosti v Praze jsme zohlednili i v sazbách povinného ručení pro rok 2010. Samotný počet škod sice pro stanovení sazeb není rozhodující, důležitější je jejich finanční objem, přesto však sazby povinného ručení pro motoristy z Prahy klesnou v roce 2010 proti letošku o deset procent,“ uvedl člen představenstva a ředitel divize neživotního pojištění ČSOB Pojišťovny Michal Kaněra.

K oblastem, kde se mohou lidé cítit na silnicích nejbezpečněji, patří dlouhodobě zejména východní Čechy a Vysočina. Rizikovost zdejších řidičů je oproti Praze často jen třetinová nebo dokonce čtvrtinová.

  • Nejbezpečněji letos v lednu až září jezdili řidiči osobních aut z okresů Rychnov nad Kněžnou, Havlíčkův Brod a Rakovník.
  • Nejrizikovější byli letos v lednu až září řidiči z Prahy, Ústí nad Labem a Mostu
  • Oproti loňskému roku se za leden-září 2009 nejvíce polepšili řidiči z okresů Praha-východ, Kutná Hora a Strakonice.
  • Naopak největší zhoršení zaznamenala ČSOB Pojišťovna v okresech Most, Děčín a Tachov. Most tak poskočil z pozice 16. nejhoršího okresu až na třetí místo.

ČSOB Pojišťovna svým indexem škod sleduje také chování motocyklistů. Zdaleka nejvíce nehod letos opět připadá na motorkáře z Kladna, za nimiž s odstupem následující majitelé motorek z okresů Praha-východ a Mladá Boleslav.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).