Hlavní navigace

ČSOB nabízí možnost investovat do piva

Zajištěný fond „ČSOB Světových pivovarů 1“ sdružuje ve svém portfoliu absolutní světovou pivovarnickou špičku.

Sdílet

ČSOB otevřela jako první v ČR investiční fond, prostřednictvím kterého mohou čeští investoři investovat do nejvýznamnějších světových výrobců piva. Zajištěný fond s názvem ČSOB Světových pivovarů 1 (KBC Click Breweries 1) slučuje 16 významných společností pivovarnického průmyslu, v čele se čtyřmi vůbec největšími skupinami na světě – InBev, SabMiller, Anheuser-Busch a Heineken.

„Pivo je velmi atraktivní komodita, která má navíc v České republice dlouhou tradici a silnou přítomnost. V celosvětovém kontextu lze očekávat v tomto segmentu další výrazný růst. V globálně zpomalené ekonomice právě toto odvětví neustále roste a to především díky kontinuálně rostoucí spotřebě,“ komentoval vznik unikátního fondu Jan Barta, generální ředitel ČSOB Investiční společnosti, která je zřizovatelem fondu.

Světová spotřeba piva roste již více než 20 let v řadě a prognózy jsou pozitivní i pro následující období. „Asijské trhy objevily pivo a spotřeba roste úměrně s tamními příjmy, podobně jako v Rusku. V evropských státech, jakými jsou Německo, Rakousko, Irsko a samozřejmě Česká republika, je pivo součástí národní historie a kultury. Tyto země proto patří k významným hráčům v oblasti jeho produkce a konzumace,“ potvrdil dobré předpoklady „pivního“ fondu ČSOB František Frantík z analytického oddělení Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského.

Fond ČSOB Světových pivovarů 1 sdružuje ve svém portfoliu skutečnou špičku světového pivovarnického průmyslu. „Vlajkovými loděmi“ fondu jsou největší světový producent piva britský InBev a světová dvojka, jihoafrický gigant SabMiller. Ten kromě jiného ovládá značkami Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Kozel přibližně 60 procent českého trhu. Následují koncerny Anheuser-Busch a Heineken, třetí a čtvrtý největší výrobce piva na světě. Tyto čtyři společnosti z portfolia fondu tvoří dohromady více než 40 procent celosvětové produkce piva. Strukturu fondu ČSOB Světových pivovarů 1 doplňuje řada velmi zajímavých a perspektivních pivovarů, jakými jsou například dánský Carlsberg, australský Foster´s či japonský Asahi.

Výnos fondu ČSOB Světových pivovarů je vázán na koš celkem 16 světových akcií uvedených pivovarů. Počáteční hodnota fondu bude dána průměrem zavíracích cen prvních 10 obchodních dní, počínaje pondělím 7. dubna 2008. Jako konečná hodnota koše akcií bude počítán průměr posledních 18 měsíců (duben 2012 až září 2013). Ke dni splatnosti (31. 10. 2013) bude investorům vyplacen vklad plus výnos, který je dán násobkem míry participace a skutečným růstem koše akcií.

„Pivo se jako spotřebitelský produkt může měřit s těmi nejdůležitějšími komoditami. Právě komodity rostou trochu jinak než standardní investice. Pro jejich opačné chování v portfoliu se jim někdy říká investice „obranné“. Proto si myslím, že by tento fond mohl významně zlepšit diverzifikaci akciové části každého portfolia,“ uvedl Jaromír Vlk, investiční poradce ČSOB a dodal: „Tam, kde vás ostatní zklamou, vám mohou komodity udělat radost.“

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).