Hlavní navigace

ČMHB vydává dvanáctou emisi HZL v objemu 1,5 mld. Kč

V pořadí již dvanáctou emisi hypotečních zástavních listů (pátou v rámci dluhopisového programu) vydává zítra, tj. 25. září 2003, Českomoravská hypoteční banka (ČMHB). Tato emise o celkovém objemu 1,5 miliardy korun bude splatná v roce 2008. Jmenovitá hodnota jednoho hypotečního zástavního listu je 10 000 Kč, fixní kupón ve výši 3,6 % je splatný jednou ročně vždy k 25. září.

Sdílet

Výnosy z hypotečních zástavních listů oproti jiným formám investování či spoření nepodléhají dani z příjmu. „Podstatnou výhodou hypotečních zástavních listů vydaných ČMHB je i možnost jejich prodeje před splatností,“ konstatuje Rudolf Kostka a dodává: „Pokud tedy majitel dluhopisů potřebuje získat finanční prostředky v nich uložené před splatností, může je prodat v jakékoliv pobočce ČSOB.“

Další předností HZL je jejich takzvané dvojí zajištění. Jsou kryty pohledávkami z hypotečních úvěrů, které jsou navíc zajištěny prostřednictvím zástavního práva k nemovitosti. Jsou tedy vhodnou alternativou pro ty, kteří se obávají vyššího investičního rizika, ale nechtějí nechat ležet své peníze na termínovaných vkladech s nízkými úrokovými sazbami. Výnosy ze zástavních listů ČMHB s pětiletou splatností se v současné době pohybují na úrovni 3 % p.a., úroky u srovnatelných termínovaných vkladů mezi 1,5 až 2,5 %.

Objemem vydaných hypotečních zástavních listů je ČMHB největším emitentem v ČR. V současné době ČMHB pokrývá cca 45 % domácího trhu s těmito cennými papíry. „Celkem jsme již, včetně zítřejší emise, vydali HZL v objemu 22,8 mld. Kč. První tři emise v souhrnném objemu 2,7 mld. Kč byly již splaceny a čtvrtá emise v objemu 3,6 mld. Kč bude splatná v únoru příštího roku,“ dodává Rudolf Kostka, náměstek generálního ředitele ČMHB pro věci finanční.

Emise hypotečních zástavních listů ČMHB jsou registrovány na Burze cenných papírů Praha a v RM-Systému. Mají splatnost pět let.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).