Hlavní navigace

Čeští spotřebitelé do Evropské unie se svým komisařem

Patnáct dní zbývá do přistoupení ČR k Evropské unii. Čeští spotřebitelé získají vstupem nejen výhody společného trhu, ale i svého komisaře. Otázkám ochrany zdraví a spotřebitelů se totiž začne oficiálně věnovat komisař, nominovaný za Českou republiku, Pavel Telička, který projevil zájem se setkat se zástupci českých spotřebitelských organizací příští týden v Praze.

Sdílet

Většinu svých nových „evropských“ práv mohou čeští spotřebitelé využívat již nyní – například dvouletou záruční dobu, odstoupení od smluv uzavíraných na dálku nebo mimo stálou provozovnu a další. Vstupem do EU se tento výčet dále rozšíří. Podle názoru Sdružení obrany spotřebitelů České republiky (SOS) bude však záležet na každém spotřebiteli, jestli dokáže svá práva dostatečně prosazovat.

Spotřebitelé musí svá práva nejen znát, ale také umět uplatnit. Pokud nad jejich porušováním dál jen mávnou rukou, pak se v situaci na trhu ani po 1. květnu nic podstatného nezmění, zdůraznil František Lobovský, předseda Republikového výboru SOS. V situaci, kdy se jim samotným nepodaří dojednat mimosoudní řešení sporu, a u soudu se svého práva domáhat nechtějí, měli by rozhodně o své zkušenosti informovat alespoň naše Sdružení obrany spotřebitelů České republiky, dodává F. Lobovský.

Ve většině zemí Evropské unie jsou i spotřebitelské organizace díky své více než padesátileté historii mnohem rozvinutější než v přistupujících zemích. Proto si jich spotřebitelé váží a podporují je. Takové vzájemné podpory se snažíme dosáhnout i v ČR, když spotřebitelům nabízíme možnost účastnit se projektů SOS, anebo alespoň vyjádřit podporu některou formou členství, vysvětluje F. Lobovský.

Pozitivním signálem pro české spotřebitele je i fakt, že současný velvyslanec ČR při Evropské unii Pavel Telička začne na pozici evropského komisaře oficiálně pracovat spolu s komisařem pro zdraví a ochranu spotřebitele Davidem Byrnem z Irska. V rámci příprav a podrobného seznamování s touto problematikou se 21. dubna 2004 P. Telička sejde v Praze se zástupci spotřebitelských organizací z ČR, aby s nimi diskutoval o otázkách ochrany spotřebitele na české i evropské úrovni. Evropský komisař je ve své funkci nezávislý, přesto očekáváme, že pozice P. Teličky bude mít na rozvoj ochrany spotřebitelů v ČR významný vliv. Přinejmenším už tím, že vzroste sebevědomí českých spotřebitelů i zájem médií o tuto oblast, uvedl F. Lobovský.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).