Hlavní navigace

České dráhy zlevnily traťové jízdenky do první třídy

Každý, kdo pravidelně cestuje vlakem a využívá týdenní nebo měsíční traťové jízdenky pro dospělé, má od dubna možnost jezdit první třídou levněji. Zatímco ještě v březnu si musel připlatit o 40 % víc, nově ho traťová jízdenka do první třídy vyjde dráž jen o 20 %.

„Rádi bychom nabídli cestujícím vyšší komfort za přijatelnou cenu. Oddíly první třídy se stále častěji objevují i v regionálních vlacích a například v příměstských jednotkách CityElefant jsou samozřejmostí,“ říká Petr Moravec, náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu. „Věřím, že díky tomu dá hodně lidí přednost právě vlakům před automobily, a to nejen při každodenním dojíždění do zaměstnání.“

Nespornou výhodou traťových jízdenek je, že si je mohou například manželé nebo kolegové podle potřeby půjčovat. Jsou totiž přenosné. Jízdenky prodávají České dráhy v týdenní, měsíční a tříměsíční verzi. Traťové jízdenky platí i o víkendu a zaplacenou trasu je možné absolvovat několikrát denně. „Kupříkladu, když cestující dojíždí z Benešova do Prahy a o víkendu chce jet na návštěvu do Ústí nad Labem, může na cestu do Prahy využít platnou traťovou jízdenku a doplatit jízdné jen z Prahy do Ústí,“ doplňuje Luďka Hnulíková, ředitelka Odboru osobní dopravy a přepravy ČD.

Síťová jízdenka Klasik

Levnější je od dubna i první třída u síťových jízdenek Klasik, která je ve srovnání s druhou třídou dražší také jen o 20 %. Tyto jízdenky se vyplatí při pravidelném cestování na delší vzdálenosti. Jízdenku Klasik lze zakoupit v týdenní, měsíční a čtvrtletní verzi. Stejně jako traťové jízdenky je přenosná.

In-karta/Rail plus s aplikací In-gold

Pro ty, kteří dojíždějí do práce na dlouhé vzdálenosti a vlaky používají často i při jiných příležitostech, je nejvýhodnější celoroční síťová jízdenka pro celou republiku – aplikace In-gold na In-kartě/Rail plus. Platí v 1. i ve 2. vozové třídě a letos je o 2 000 korun levnější než loni.

„Řada lidí z Moravy například v pondělí odjede za prací do Prahy a vrací se až v pátek. Právě jim se aplikace In-gold vyplatí. Kdyby ji využívali jen pro takovéto dojíždění, vyšla by je každá jízda na asi 200 korun,“ vysvětluje Luďka Hnulíková. „Držitelé In-karty s touto aplikací přitom mohou volně jezdit kamkoliv a kdykoliv v celé síti ČD, a to i první třídou.“

V základní verzi letos zaplatí zákazník za aplikaci In-gold 20 000 Kč na rok. Pravidelné každodenní dojíždění do práce tak vyjde na 5 000 korun za čtvrt roku, což už se vyplatí lidem, kteří používají čtvrtletní traťové jízdenky na 69 kilometrů (a více) do druhé vozové třídy. I se slevou 25 %, na kterou mají nárok díky In-kartě/Rail plus, je totiž čtvrtletní dojíždění s traťovou jízdenkou vyjde na 5 051 korun. Pokud si ale cestující kupuje traťové jízdenky do první třídy, je pro něj aplikace In-gold výhodná už od 57 kilometrů.

„Samozřejmě záleží na tom, jaké jízdní doklady naši zákazníci používají a jak často vlakem cestují. Spočítat si, kdy se aplikace In-gold vyplatí, snadno zvládne každý sám. V zásadě se dá ale říct, že pokud vás vyjde cestování vlakem na víc jak 5 000 korun za čtvrt roku, je čas nad touto nabídkou uvažovat,“ dodává Luďka Hnulíková.

Výhody In-karty/Rail plus s aplikací In-gold ve vnitrostátní přepravě

  • k používání všech vlaků ČD v 1. a 2. vozové třídě
  • k používání lanové dráhy ČD Liberec-Horní Hanychov – Ještěd
  • k bezplatné přepravě jednoho spoluzavazadla a jednoho psa

Výhody In-karty/Rail plus s aplikací In-gold v mezinárodní přepravě

  • slevu 25 % z mezinárodních jízdenek do 25 zemí Evropy s využitím slevy Rail plus
  • slevu 20 % ze základního jízdného ve vlacích na Slovensku (při odbavení z České republiky ze státní hranice do cílové stanice na Slovensku nebo při odbavení pokladnou na Slovensku na státní hranici s Českou republikou)
  • slevu na jízdenku EURegio a City Star ÖBB po Rakousku
  • slevu na prázdninovou síťovou jízdenku po Rakousku Jugend-Feriennetzkarte při zakoupení ve výdejnách jízdenek ČD
  • slevu na jízdenku City Star SBB/CFF po Švýcarsku
  • slevu na jízdenky City Star HŽ po Chorvatsku (přes Slovensko a Maďarsko)

Podrobné informace o aktuálních nabídkách Českých drah jsou na internetu na www.cd.cz pod záložkou „cestování vlakem“.