Hlavní navigace

České akcie důstojně vstupují do Evropy

Komentář k vývoji na trhu RM-S v týdnu od 26. 5. do 29. 5. 2004

Sdílet

Ačkoliv se český kapitálový trh potýká s mnoha problémy, vysoká míra zhodnocení investic do českých akcií mu umožňuje důstojný „vstup do Evropy“. Pro investory je vstup ČR do EU zajímavý zejména z hlediska zvýšení atraktivnosti a s tím související poptávce po českých akcií pro zahraniční institucionální investory, z nichž někteří mají v rámci svých vnitřních pravidel umožněny investice do cenných papírů společností z EU.

Hned dvě důležité události se odehrály tento týden. První bylo rozhodnutí vlády o prodeji společnosti Unipetrol a druhou se stalo odvolání šéfa Eurotelu, které má vliv na cenu akcií Českého Telecomu. Prvně uvedená událost měla pozitivní vliv na akcie Unipetrolu, které v průběhu týdne posílily o 14,3 % na závěrečných 80 Kč. Akcie Telecomu krátce o oznámení odvolání manažera Eurotelu oslabily, nicméně celkově v průběhu týdne ztratily nepatrných 0,6 %. Závěrečná cena akcií Telecomu je v tomto týdnu 346,20 Kč.

V důsledku korekce v závěru týdne se index PK 30 neudržel nad závěrečnou hodnotou z minulého týdne, když závěrem pátečního obchodování dosáhl hodnoty 1165,3 bodu.

V týdnu se dařilo akciím dalších z privatizačních titulů. Zejména akcie Severočeských dolů tento týden přidaly 4,2 % na rovných 1 224,50 korun. Tradiční favorit obchodování ISPAT Nová huť dokázal přidat dalších 5,2 % na závěrečný kurz 654 Kč.

Naopak v prudký propad postihl akcie Jakl Karviná, jehož akcie tento týden ztratily 9 % na 800,20 Kč. Poklesu ceny se nevyhnuly také akcie Vítkovic, hodnota pátečního kurzu ve výši 22,50 Kč znamená 3 % pokles hodnoty.

Jiří Vodička
RM-SYSTÉM, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).