Hlavní navigace

Česká spořitelna je hlavním partnerem individuálního koučinku vzdělávacího programu Akademie sociálního podnikání

[Tisková zpráva] Česká spořitelna se stala hlavním partnerem druhé části vzdělávacího programu Akademie sociálního podnikání nazvané individuální koučink.

Sdílet

-    Akademie sociálního podnikání učí neziskové organizace získat volné, tj. ničím nevázané prostředky

-    Využití finančních prostředků je libovolné a záleží na preferencích neziskové organizace

-    Projekt se skládá ze dvou částí – vzdělávací a individuálního koučinku

-    Akademie sociálního podnikání je jedním z kroků České spořitelny v podpoře sociálního podnikání

-    Projekt organizuje Nadace VIA, dlouhodobý partner Nadace České spořitelny

Česká spořitelna se stala hlavním partnerem druhé části vzdělávacího programu Akademie sociálního podnikání nazvané individuální koučink. Program je určený neziskovým organizacím a jeho cílem je naučit tyto organizace sociálně podnikat. Znalost sociálního podnikání jim umožní získat volné finanční prostředky, které nejsou vázány na konkrétní účel a se kterými mohou volně zacházet. Navíc se pak stanou méně závislé na darech od sponzorů a na veřejných zdrojích. Akademie sociálního podnikání je jedním z kroků České spořitelny v podpoře sociálního podnikání. Program již pátým rokem organizuje Nadace VIA, dlouhodobý partner Nadace České spořitelny.

„Podpora sociálního podnikání je jednou z oblastí, na kterou se v letošním roce chceme v naší strategii společenské zodpovědnosti zaměřit,“ řekla Klára Gajdušková, předsedkyně správní rady Nadace České spořitelny. „Jako banka můžeme neziskovým organizacím poskytnout své know-how a naučit je „podnikat“. Akademie sociálního podnikání je pak jakýmsi inkubátorem, ve kterém zájemcům poskytneme potřebné informace a také jim prakticky ukážeme, jak docílit dlouhodobého rozvoje,“ dodala Klára Gajdušková.

Akademie sociálního podnikání se skládá se dvou částí – vzdělávací, tedy seminářů a workshopů, a individuálního koučinku šitého na míru každé neziskové organizaci zvlášť. Organizace má po dobu jednoho roku k dispozici vlastního kouče, který jí pomůže vytvořit podnikatelský plán. Realizace podnikatelského plánu pak organizaci může pomoci získat finanční prostředky, které pak může použít podle svého uvážení na rozšíření podnikání či na rozvoj organizace jako takové.

Za pět let své existence Akademii sociálního podnikání úspěšně absolvovalo 20 neziskových organizací, které dohromady vytvořily 17 podnikatelských plánů. Úspěšnými absolventy je například Domov Sue Ryder, jemuž absolvování programu pomohlo vytvořit pět dobročinných obchodů, jejichž příjmy používá na naplňování hlavního účelu Domova, tedy poskytnutí lůžkové péče pro seniory, anebo chráněná dílna ERGON, která zrealizovala pilotní projekt prádelny zaměstnávající občany se zdravotním a sociálním postižení.

Česká spořitelna s Nadací VIA spolupracuje i na dalších projektech, jako je grantový program Místo, kde žijeme umožňující neziskovým organizacím oživit zanedbaná prostranství, jako například parky či dětská hřiště se zapojením místní veřejnosti. Za sedm let dosavadní spolupráce banka s Nadací VIA a dobrovolníky oživila již 35 míst.Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).