Hlavní navigace

Česká pojišťovna očekává sněhové škody za desítky milionů Kč, scénář je přitom tradiční – po haváriích motoristů přijde tíha sněhu a možná i lokální záplavy

[Tisková zpráva] Operátoři České pojišťovny už od pátku evidují přes 150 škod, které způsobilo sněžení v kombinaci s mrazy.

Sdílet

V následujících dnech očekávají pojistné události za několik desítek milionů korun. Nejvíce případů je z Hodonínska, Brněnska, Novojičínska a Vyškovska. Už nyní se trojnásobně zvýšil počet dotazů na postup při vyplnění tzv. euroformulářů po dopravní nehodě, z čehož je zřejmé, že v uplynulých dnech vzrostl počet drobných dopravních nehod bez asistence policie.

Mobilní technici ČP z některých míst upozorňují, že oproti kalamitě, která v souvislosti s tíhou sněhu postihla Českou republiku před třemi lety, je nyní množství sněhu dvojnásobné. V roce 2006 lidé oznámili ČP kvůli tíze sněhu 30 tisíc případů za více než jednu miliardu korun.

Kromě poškozených vozidel nejčastěji lidé České pojišťovně hlásí škody na střešních krytinách a okapových systémech, které roztrhal sníh spolu s mrznoucím deštěm. Desítky škod už mají na svědomí také spadlé stromy a dráty elektrického vedení.

Ačkoliv se to při pohledu z okna může zdát neuvěřitelné, začátek loňského roku byl v porovnání s tím letošním mnohem horší. Za letošní první lednový týden ČP zaregistrovala 4780 dopravních nehod, zatímco vloni to bylo o 1200 motoris­tických případů více. V těchto dnech však vzrostl počet srážek s lesní zvěří, jejíž ostražitost klesá úměrně tomu, jak se zvyšuje její úsilí najít potravu.

Velká sněhová nadílka se v České pojišťovně už tradičně projevuje ve vyšším počtu pojistných událostí ze tří rizik – tíhy sněhu, sesuvu sněhu a lokálních záplav. Tíha sněhu nejvíce ohrožuje střechy domů, zařízení domácností, zastřešení bazénů, oplocení a zahradní architekturu. Při likvidaci škod, které způsobila tíha sněhu, Česká pojišťovna nezkoumá jeho hmotnost na metr čtvereční. Klienti, kteří mají uzavřené pojištění staveb, domácností nebo rekreačních objektů mají toto riziko kryto v základním pojištění. U majetkových podnikatelských pojištění záleží na tom,  jaký typ pojištění podnikatel má a zda si toto riziko vybral.


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).