Hlavní navigace

Češi se čím dál tím víc obávají své budoucnosti

[Tisková zpráva] 87 % Čechů se obává o svou budoucnost. Vyplývá to z průzkumu finanční společnosti Provident Financial. Ten Provident organizuje pravidelně každý podzim, aby zjistil náladu spotřebitelů.

Sdílet

Poprvé průzkum proběhl v souvislosti s ekonomickou krizí v září roku 2009. V té době mělo nějaké obavy (ztráta zaměstnání, snížení příjmů apod.) celých 77% obyvatel České republiky. O rok později po volbách a v souvislosti s připravovanými úspornými opatřeními vlády již obavy o svou budoucnost cítilo 85 % lidí. A za poslední rok se počet lidí, kteří se obávají ztráty zaměstnání, zvýšení cen, snížení důchodů apod. opět zvýšil až na 87 % obyvatel České republiky.

„Stoupající tendence potvrzuje, že Češi vnímají současný ekonomický vývoj velmi citlivě a bojí se další krize. Tento trend vnímáme i u svých zákazníků, kteří stále více zvažují, kolik si půjčí a jak peníze použijí,“ uvedl autor průzkumu a tiskový mluvčí Provident Financial Ondřej Holoubek.

Strach ze ztráty práce a odchodu do důchodu

Největší strach mají respondenti ze ztráty zaměstnání a růstu cen v souvislosti se zvýšením DPH. O práci se obává třetina lidí, stejný počet Čechů se bojí zdražování. 15 % lidí se má obavy ze snížení důchodů nebo chystané důchodové reformy.

Téměř ¾ respondentů (71 %) z těch, kteří dosud nejsou v důchodovém věku, se obávají, že v důchodu nebudou mít dostatečný příjem na pokrytí základních výdajů (bydlení, jídlo, energie, oblečení, léky).

Do důchodu v šedesáti

Do důchodu by Češi nejraději odcházeli v 60 letech (50 %), jen 13 % by jako ideální věk pro odchod do důchodu vidělo věk mezi 61 a 65 lety. Pozdější odchodu do důchodu Češi považují za zcela nepřijatelný. S tím, že by měli lidé odcházet do důchodu až v 70 letech, souhlasí pouhé 1 % respondentů.

41% lidí si šetří na stáří, ostatní nemají z čeho

Češi si uvědomují nutnost zajišťovat se v produktivním věku na stáří. Pouhých 5 % respondentů uvedlo, že se spoléhá v důchodu na penzi od státu a 9 % o tom nepřemýšlí (většinou mladí lidé, kteří uvádějí, že na to je ještě brzy). Více než třetina (36 %) lidí má nějakou formu důchodového spoření, 7 % se zajišťuje jinak (spořicí účty, investice apod.). S financemi se v důchodu budou pravděpodobně potýkat nejvíce ti, kteří patří i v produktivním věku k lidem s nižšími příjmy – 20 % lidí uvádí, že by velmi rádi spořili na důchodu, ale nezbývají jim na to finanční prostředky.

Soukromé penzijní fondy nezaujaly

Lidé nemají zájem o odvádění části příjmů do soukromých důchodových fondů, jak to plánuje důchodová reforma. Celých 80 % respondentů, kteří nejsou v důchodovém věku, by této možnosti nevyužilo. Třetina z obavy, že by o své úspory mohla přijít. 15 % naopak o této variantě ani neuvažuje, protože se domnívá, že nebude schválena nebo že důchodový systém ještě tato nebo některá z budoucích vlád opět změní.

Nejraději máme hotovost

Velmi konzervativní jsou Češi ve způsobu vyplácení důchodů. Polovina si přeje, aby důchody nadále dostávali prostřednictvím České pošty (aby je nosila pošťačka). Čtvrtina by přivítala platby důchodů na účet, čtvrtině si líbí nápad s platebními kartami. „Rozdělení přesně kopíruje i trendy v půjčování peněz. Ačkoliv se na trhu nabízejí nejrůznější formy elektronických půjček, mezi našimi klienty jsou nejpopulárnější hotovostní půjčky, kdy náš obchodní zástupce přiveze zákazníkovi peníze až domů. Lidé mají peníze rádi a chtějí je držet v ruce. Přestože by elektronické zasílání důchodů bylo mnohem jednodušší a lacinější, bude obtížné o jeho výhodách Čechy přesvědčit,“ komentoval mluvčí Providentu Ondřej Holoubek.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).